Oferty, promocje, terminarze

„Życiodajny krwioobieg” ponownie oplecie Radom

Pokazy ratownictwa drogowego, konkursy z nagrodami, nauka zumby oraz pokazowy mecz siatkówki między mundurowymi, a aktorami z warszawskiego Teatru „Kwadrat” – to wszystko czeka na uczestników festynu „Życiodajny krwioobieg” mającego na celu promowanie honorowego krwiodawstwa. Impreza odbędzie się już 20 czerwca, a obecnie trwają ostatnie przygotowania do festynu. W roku ubiegłym w czasie jego trwania zebrano 35 litrów krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się pobić ten wynik!


Mazowiecka Policja jest jedną z nielicznych służb mundurowych, która systematycznie organizuje zbiórkę krwi wśród policjantów oraz pracowników cywilnych. Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

 


Policjanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by krwi nigdy nie brakowało, nieraz bowiem są świadkami tragicznych wypadków, z których do szpitala przewożono rannych wprost na stół operacyjny. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego policjanci i pracownicy cywilni zawsze odpowiadają na apele dotyczące oddawania krwi. Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować!


Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się w lipcu 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli Rafał Jeżak, ówczesny rzecznik prasowy KMP w Radomiu, a obecnie pracownik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu i Inga Pawłowska, która pracowała wtedy w Zespole Prasowym mazowieckiej policji, a obecnie jest funkcjonariuszem ONZ w Austrii. Zebrano ponad 20 litrów życiodajnego płynu. Dla wielu osób był to pierwszy kontakt z honorowym krwiodawstwem. Większość z policjantów i pracowników cywilnych, którzy pierwszy raz oddali krew 11 lat temu, wciągnęli się w krwiodawstwo i oddają ją do tej pory. Zapoczątkowana tradycja kilkukrotnej w ciągu roku zbiórki krwi kontynuowana jest obecnie przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.


Mazowieccy policjanci i pracownicy cywilni komendy oddali już przez jedenaście lat kilkaset litrów krwi, a duży wkład w tą ilość mają zarówno pomysłodawcy akcji, jak i obecni organizatorzy – pełniący funkcję przewodniczącego mazowieckich związkowców Rafał Kruk oraz Robert Król, zastępca szefa związków.


Aby podsumować coroczne zbiórki krwi Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”, Ochotnicza Straż Pożarna miasta Radomia oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha zorganizowały w roku ubiegłym festyn „Życiodajny krwioobieg”. Festyn, który został w 2014 roku podzielony na dwie części spotkał się z ogromną życzliwością wśród radomian, którzy tłumnie przyszli oddać krew i w ten sposób wsparli służby mundurowe. Udało się zebrać 35 litrów krwi.


Ci sami organizatorzy zapowiadają, że tegoroczny festyn będzie jeszcze ciekawszy. Dla wszystkich radomian przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek.


W czasie festynu na Placu Jagiellońskim w Radomiu będzie można oddać honorowo krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha oraz na stanowiskach, które będą znajdowały się w pobliskiej Galerii Słonecznej. Organizatorzy festynu przygotowali dla krwiodawców wiele atrakcji. Służby mundurowe, w tym Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Miejska,  Służba Więzienna oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu przygotowały pokazy pojazdów, którymi posługują się w codziennej służbie, a także pokazy ratownictwa drogowego. Swoje stanowiska przygotowały także Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu oraz Centrum Reklamy „nmedia”. Każdy z uczestników festynu będzie mógł też nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy. W akcję włączyli także członkowie Klub Honorowego Dawcy Krwi “Ognista krew”, który funkcjonuje przy Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu i którego członkowie będą także zbierać krew w czasie pikniku strażackiego, który odbędzie się dzień później na radomskich Borkach. Na placu przed radomskim teatrem pojawić się mają również właściciele zabytkowych pojazdów z „Radomskich Klasyków”.


Wśród atrakcji nie zabraknie także występów muzycznych, a ich najjaśniejszymi punkami będzie koncert zespołu „Mistrz i Małgorzata” Małgorzaty Matrackiej oraz występ radomskiego zespołu hip-hopowego „Prosto z mostu”.

Będzie można także zobaczyć pokazy w wykonaniu instruktorów klubu Life Healt & Fitness oraz zasięgnąć porad dietetycznych. Krwiodawcy będą mogli również wziąć udział w konkursie z bardzo cennymi nagrodami przygotowanymi przez sponsorów festynu, a także zaproszenia na baseny i do kompleksu saun w Aquaparku w Centrum Słonecznym. Sobotni festyn rodzinny poprowadzi Wojtek Szymański z Radia „Eska”. Festyn rozpocznie się o godz.12 i potrwa do godz.17.30.


W sobotę (20.06) i dzień później, w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej, odbędzie się spektakl „Ciotka Karola 3.0” w wykonaniu aktorów z Teatru „Kwadrat”, na który bilety można kupić na stronie www.teatrkwadrat.pl. W sztuce wystąpią między innymi: Kamil Kula, Michał Lewandowski, Grzegorz Wons, Katarzyna Glinka i Marta Żmuda Trzebiatowska.


Dzięki zaangażowaniu Andrzeja Nejmana, dyrektora Teatru „Kwadrat” wszyscy radomianie będą mogli zobaczyć aktorów występujących w spektaklu na boisku do siatkówki plażowej zlokalizowanym za Aquaparku przy ul. Chrobrego, na którym zmierzą się w pokazowym meczu z drużyną Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Początek meczu ok. godz.14.


Sobotnia akcja to pierwsze tak duże przedsięwzięcie propagujące honorowe krwiodawstwo. Jej organizatorzy chcą, by „życiodajny krwiobieg” oplótł w kolejnych latach cały kraj i w jednym terminie, w każdym województwie odbyły się podobne zbiórki krwi. Poprzez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu swoje wsparcie na przyszłość zaoferowały zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów z całej Polski.


Zbiórkę krwi honorowym patronatem objął Prezydent Radomia Radosław Witkowski. Patronat medialny sprawują Radio „Eska” oraz „Policyjny Głos Mazowsza”.


Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/RJ