Aktualności Z prasy i mediów

Żeby “nie kusiło”. Szef resortu finansów o blokadzie środków na nagrody

“To, co zostało, ma być zablokowane, żeby wróciło do budżetu państwa, żeby pieniądze nie leżały na rachunkach i żeby <<nie kusiło>>, żeby je rozdawać w tych trudnych czasach w nagrodach” – powiedział na antenie Polskiego Radia24 minister finansów Tadeusz Kosiński pytany o oszczędności w budżecie. Możliwe jednak, że nie wszystkie “zaoszczędzone” pieniądze wrócą do budżetu państwa, bowiem o wypłacie ewentualnych nagród czy premii decydują dysponenci środków. Z informacji jakie przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że los nagród w służbach podległych resortowi nie jest wcale przesądzony.

“Mając świadomość konieczności poszukiwania oszczędności w budżecie, dążymy do tego, aby pracownicy i funkcjonariusze formacji podległych MSWiA zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19 otrzymali również nagrody” – poinformowało redakcję InfoSecurity24.pl Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nie wiadomo wprawdzie w jakiej wysokości i którzy mundurowi ewentualne nagrody otrzymają, jednak wydaje się, że MSWiA nie zamierza – zgodnie z pismem szefa resortu finansów – zwracać do budżetu wszystkich “zaoszczędzonych” środków. Ma taką możliwość, bowiem Ministerstwo Finansów już blisko tydzień temu, dementując informacje o tym, że zablokowana została wypłata tzw. trzynastek, poinformowało, że o wykorzystaniu środków, a tym na nagrody i premie, “każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych”. W przypadku Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa dysponentem jest właśnie MSWiA.

Fala krytyki

“Nikomu nie trzeba przypominać, że w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, funkcjonariusze służb mundurowych stoją na pierwszej linii obok pracowników służby zdrowia, ryzykując nieustannie własnym zdrowiem i nierzadko życiem. Ten argument powoduje, że funkcjonariusze oczekują na wzmocnienie mechanizmów rekompensujących wyjątkowy wysiłek i wyjątkowe ryzyko w taki sam sposób, jak ma to miejsce chociażby w przypadku personelu medycznego. Każda decyzja czy już nawet sama zapowiedź, że Rada Ministrów będzie chciała oszczędzać na funkcjonariuszach wywołuje masowe oburzenie” – pisze w liście do szefa MSWiA przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Rafał Jankowski. Wtóruje mu Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa, który zauważa, że “zablokowanie z dnia na dzień tych funduszy zostało odebrane jako brak szacunku dla ofiarności strażaków”. Te i inne głosy niezadowolenia musiały dotrzeć do kierownictwa MSWiA, którego relacje z funkcjonariuszami w ostatnim czasie i tak nie należą do najłatwiejszych. Warto wspomnieć chociażby projekt zmian w art. 15a, który nie został przez środowisko przyjęty ze specjalnym entuzjazmem. Jeśli dodamy do tego trudniejsze niż zwykle warunki służby związane z epidemią koronawirusa, niepokoje społeczne i rekordową liczbę policyjnych wakatów, zalecana przez resort finansów blokada, nie wpływa na poprawę nastrojów.

Czytaj wiecej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/zeby-nie-kusilo-szef-resortu-finansow-o-blokadzie-srodkow-na-nagrody?

Foto: ZO