Aktualności Z prasy i mediów

Uczelnia Straży Granicznej wykształci chorążych

Dokładnie trzy tygodnie temu dowiedzieliśmy się, że powstanie nowa uczelnia mundurowa, a nad dokumentami jej dotyczącymi już pracują posłowie. Nie zapowiada się na to, że coś stanie na drodze do ekspresowego ich przyjęcia, co oznacza, że za parę lat mury Wyższej Szkoły Straży Granicznej opuszczą pierwsi absolwenci w stopniu młodszego chorążego. Dlaczego, tak jak funkcjonariusze po uczelniach policyjnej i strażackiej, nie otrzymają pierwszego stopnia oficerskiego?

Ledwo dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza uruchomić nową uczelnię mundurową dedykowaną Straży Granicznej, a projektem ją powołującym już zajmowała się Rada Ministrów. Chwilę później dokument pojawił się już na stronie Sejmu (zgodnie z zapowiedziami resortu, jeszcze przed świętami Wielkanocnymi). Widać dość wyraźnie, że sprawa idzie ekspresowo, o czym świadczy dodatkowo fakt, że projekt trafił już nawet pod obrady sejmowej komisji (zresztą razem z innymi przygotowanymi i forsowanymi w pakiecie dokumentami). Pośpiech jest niewątpliwie wskazany, ale nie dlatego, że Straż Graniczna nie może już wytrzymać ani dnia bez własnej uczelni, ale dlatego, że nabór ma ruszyć już w październiku tego roku. Natomiast już w lutym 2024 roku w jej murach pojawić ma się pierwszych 40 studentów, którzy rozpoczną kształcenie na studiach I stopnia, na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. Każdy ze słuchaczy do wyboru ma mieć trzy specjalizacje, odpowiadające trzem głównym pionom formacji – cudzoziemskiemu, operacyjno-śledczemu i granicznemu. Z samymi murami problemów nie będzie, bowiem WSSG utworzona zostanie na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, prowadzącego obecnie ok. 120 kursów specjalistycznych i doskonalących (i to ma się nie zmienić, nawet po przekształceniu placówki w WSSG). Dysponuje on ponad 40 salami dydaktycznymi, ale też np. pływalnią, symulatorami dachowania, okrętu patrolowego oraz strzelnicą. W przyszłości obiekt trzeba będzie rozbudować, ale na start WSSG ma on wystarczyć (choć korzystać ma z bazy akademików Politechniki Koszalińskiej).

Powyższe informacje mieliśmy już jednak zanim projekt powołujący WSSG opublikowany został na stronie Sejmu. Od momentu ogłoszenia, że powstanie uczelnia najwięcej uwagi skupiła na sobie wiadomość o tym, jaki stopień studenci nowej uczelni będą otrzymywać po zakończeniu nauki. Choć teoretycznie wiadomo było, że absolwent WSSG, po studiach I stopnia, ma otrzymać tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego, to projekt daje już pewność, że na tym koniec. Nie będzie więc – przynajmniej na razie – tak, jak na innych mundurowych uczelniach podległych ministrowi spraw wewnętrznych – Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i Szkole Głównej Służby Pożarniczej, gdzie mundurowi opuszczają progi jako oficerowie. Nie oznacza to jednak, że sytuacje te można porównywać 1:1. By być bowiem precyzyjnym, w przypadku szkoły policyjnej, mowa o kierunku “Nauka o Policji”, trwającym jednak 4 lata i – co ważne – jego ukończenie pozwala nie tyle otrzymać automatycznie oficera, a przystąpić do egzaminu oficerskiego. I to on jest właśnie podstawą do mianowania. Natomiast w przypadku SGSP, studenci w służbie kandydackiej w “koszarach” uczelni spędzają aż 5 lat, mowa bowiem o jednolitych studiach magisterskich. A ich absolwent otrzymuje pierwszy stopień oficerski PSP.

Na zmiany w ofercie edukacyjnej WSSG poczekamy aż 3 lata. Dopiero po tym czasie, czyli po ukończeniu studiów przez pierwszą transzę studentów, ruszyć mają kolejne kierunki oraz studia II stopnia i tzw. podyplomówki. W tym czasie uczelnia ma się przygotować do pracy na pełnych obrotach. Przykładowo, obsada zostanie uzupełniona o kadrę akademicką prowadzącą kluczowe obszary dydaktyczne związane z kryminologią, wiktymologią, socjologią czy psychologią oraz ekspertów uczestniczących w misjach zagranicznych, odpowiedzialnych za współpracę międzynarodową, znających specyfikę działań służb i instytucji międzynarodowych (Interpol, Europol, Frontex). Między 2025 rokiem a 2028 rokiem powstać mają również dwa nowe akademiki i boisko wielofunkcyjne.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Straż Graniczna