Informacja ze strony internetowej promilitaria21.org
“(…)Szeregowi zawodowi chcą złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności ustawy zasadniczej z pragmatyką i ograniczeniem kadencji w tym korpusie do 12 lat służby. Trwają prace nad powołaniem stowarzyszenia żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych.
W miniony piątek, 24 bm. odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska korpusu szeregowych zawodowych z dr Tomaszem Zalasińskim – Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp. k.. Jak wynika z informacji przedstawionej na Facebooku w ramach grupy „Nie dla 12 lat służby w wojsku” , kancelaria zainteresowana jest nawiązaniem współpracy w zakresie sporządzenia kompleksowej analizy konstytucyjnej z porównaniem uregulowań do innych armii NATO, sporządzenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego oraz reprezentacją przed nim.
Dr Tomasz Zalasiński jest specjalistą z zakresu prawa konstytucyjnego „autor wielu opinii prawnych oceniających zgodność z Konstytucją RP obowiązujących lub projektowanych aktów normatywnych, a także szeregu skarg konstytucyjnych oraz wniosków do Trybunału Konstytucyjnego”. To on prowadził w TK sprawy służby celnej w ich walce o prawa emerytalne, zakończone pozytywnym dla tego środowiska orzeczeniem sędziów TK. Teraz rząd zastanawia się jak wykonać ten wyrok.
Jak wynika z przedstawionej informacji na Facebooku, jedyną możliwą organizacją, która mogłaby zrzeszać żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych i reprezentować ich interesy jest stowarzyszenie o charakterze zawodowym (zrzeszające osoby wykonujące dany zawód). Nie ma możliwości założenia związków czy fundacji z uwagi na zakaz zawarty w art. 57 ustawy pragmatycznej. Powołanie takiego stowarzyszenia jest zatem konieczne, aby mogło występować do organów publicznych czy też podpisać umowę z Kancelarią Domański Zakrzewski Palinka sp. k..
W tym celu mocno zaawansowane są prace nad powołaniem stowarzyszenia żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych. Ponadto zbierane są fundusze na wynagrodzenie dla Kancelarii. Na stronie FB podano, że do tej pory zebrano ok. 5,6 tys. zł i „ani jedna złotówka z puli nie została wydana”. Założona na FB grupa inicjatywna zaapelowała o przesyłanie informacji dotyczącej zaskarżania decyzji dowódcy o odmowie podpisania kolejnego kontraktu powyżej 12 lat. Czy toczy się postępowanie w takiej sprawie przed sądem?
* * *
Jak już informowaliśmy, z powodu wprowadzenia od 2010 r. do ustawy pragmatycznej zapisu o ograniczeniu kadencyjności w korpusie szeregowych zawodowych do 12 lat służby, w latach 2016-2022 wojsko opuści ponad 34 tys. żołnierzy. Najwięcej w latach: 2020 ( 8076), 2021- 4645, 2022-4759 I 2024 – 5004. Kulminacyjny będzie rok 2020. Wielu szeregowych twierdzi, że zostali zaskoczeni zmianą przepisów, bowiem wcześniej nie zostali poinformowani, że zostaną zwolnieni przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Wręcz przeciwnie, w celu pozyskania jak największej liczby ochotników do armii zawodowej, niektórzy pracownicy WKU informowali o możliwościach przedłużenia kontraktu i przejścia do korpusu podoficerskiego czy oficerskiego. W rzeczywistości, w tym roku na kurs oficerski dla szeregowych z tytułem magistra było zaledwie 15 miejsc, zaś do wszystkich szkół podoficerskich trafiają najlepsi po ostrej selekcji – nie więcej niż półtora tysiąca rocznie. W ocenie MON, podobne zasady w tym korpusie obowiązują w innych armiach NATO. R.Ch.
Źródło: facebook.com/Nie 12 Lat Służby W Wojsku(…)”