Aktualności Z prasy i mediów

Środki przymusu bezpośredniego oraz nabór i zatrudnienie w służbach na liście tegorocznych kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o swoich planach kontrolnych na 2021 roku. Z opublikowanej informacji wynika, że Izba przyjrzy się m.in. wykorzystywaniu przez służby mundurowe środków przymusu bezpośredniego oraz sprawdzi jak wyglądały kwestie naboru i utrzymania zatrudnienia w formacjach podległych MSWiA oraz w cywilnych służbach specjalnych. Wyniki kontroli powinniśmy poznać w czwartym kwartale 2021 roku.

Dyskusja o środkach przymusu bezpośredniego oraz o korzystaniu z nich przez uprawnione do tego organy toczy się w Polsce od lat. Głos w tej sprawie zabierał wielokrotnie m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele komendy głównej policji i cała rzesza polityków. O stosowaniu śpb wiele mówiło się szczególnie w ostatnich miesiącach, a to w związku z licznymi manifestacjami i protestami, podczas których policja wykorzystywała m.in. gaz łzawiący, pałki służbowe czy strzelby gładkolufowe. Czy państwo jest przygotowane do realizacji zadań na rzecz zapewnienia porządku publicznego z wykorzystaniem środków przymusu bezpośredniego? W tym roku zamierza sprawdzić to Najwyższa Izba Kontroli. NIK chce skontrolować, czy organy odpowiedzialne za utrzymywanie porządku i bezpieczeństwa publicznego są przygotowane do zapobiegania zagrożeniom, przywracania zakłócanego porządku i ładu publicznego – z wykorzystywaniem środków przymusu bezpośredniego – oraz czy istnieją właściwe zabezpieczenia oraz skuteczne środki chroniące przed nadużyciem stosowania śpb. Wyniki kontroli powinniśmy poznać w czwartym kwartale tego roku.

Odrębnej kontroli – jak wynika z planów NIK na 2021 rok – poddane zostaną nabór i utrzymanie zatrudnienia w formacjach podległych MSWiA oraz w cywilnych służbach specjalnych. NIK przyjrzy się więc m.in. sytuacji kadrowej w policji, która w ubiegłym roku zanotowała rekordowy poziom wakatów. Wynikało to – jak tłumaczyli przedstawiciele KGP – m.in. z trwającej pandemii koronawirusa, która wymusiła wstrzymania naborów. Pod koniec roku sytuacja uległa wprawdzie poprawie, bowiem zgodnie z danymi na 1 grudnia 2020 roku w największej formacji mundurowej w Polsce brakowało 6 429 (w listopadzie 2020 roku w Policji było 7177 wakatów), jednak wiele osób przypomina, że nie koniec, a początek roku jest czasem odejść na emeryturę, więc uzupełnienie kadrowych braków będzie w najbliższych miesiącach kosztowało formację sporo wysiłku.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/srodki-przymusu-bezposredniego-oraz-nabor-i-zatrudnienie-w-sluzbach-na-liscie-tegorocznych-kontroli-nik?

Foto: nik.gov.pl