Aktualności

Projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych

Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych uczestniczyli w posiedzeniu komisji Spraw Wewnętrznych na której rozpatrzono sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (druk nr 1499).

Projekt z druku nr 1499 dotyczy wprowadzenia regulacji prawnych dotyczących świadczeń odszkodowawczych przysługujących funkcjonariuszom Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, BOR, ABW, AW, CBA oraz członkom rodzin zmarłych funkcjonariuszy tych służb w razie wypadku i choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawki legislacyjne i porządkujące.
Zgłoszono wniosek mniejszości, który zakłada, że za wypadek uważa się również zdarzenie powodujące uraz lub śmierć, wywołane przyczyną zewnętrzną, w drodze z i do miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Komisja przyjęła sprawozdanie.

 

 

Na posiedzeniu rozpatrzono uchwałę Senatu w sprawie ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 2096).
Senat zaproponował dwie poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki dotyczyły:
– zasad dopuszczalnego użycia broni przez zagranicznych funkcjonariuszy,
– ograniczenia zakresu uprawnienia zagranicznych funkcjonariuszy do posiadania i użycia sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia wspólnej operacji wyłącznie do sprzętu służącego do wykonania czynności, o których mówi ustawa.
Sprawozdawca – poseł Piotr Van der Coghen (PO).
Komisja dysponowała opinią ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE stanowiącą, iż poprawki nie są sprzeczne z prawem UE.

Komisja kontynuowała rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (druk nr 1990).
Projekt ma na celu uregulowanie wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej.
W projekcie zakłada się wyznaczenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych, jako organu odpowiedzialnego za: wydawanie certyfikatu potwierdzającego posiadanie przez system zbierania deklaracji on-line odpowiednich zabezpieczeń oraz elementów technicznych w celu ich zapewnienia, a także koordynowanie procesu weryfikacji deklaracji poparcia oraz dostarczanie certyfikatów dotyczących poświadczenia liczby ważnych deklaracji poparcia inicjatywy z danego państwa członkowskiego.
Komisja przyjęła poprawkę polegającą na przekształceniu ww. projektu nowelizacji ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli w projekt ustawy o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Celem poprawki jest ograniczenie projektu tylko do materii regulującej europejską inicjatywę ustawodawczą, oddzielnie od przepisów krajowych.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Maciej Zieliński (PO).
Wyznaczono do 7 lutego br. termin dla ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE na przedstawienie opinii.

Sprawozdawca – poseł Dorota Rutkowska (PO).
Wyznaczono do 12 lutego br. termin dla ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE na przedstawienie opinii.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – Grzegorz Karpiński.