Z prasy i mediów

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą uprawnienia SG

28 sierpnia Prezydent RP podpisał Ustawę z dn. 9 lipca o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw, rozszerzającą kompetencje formacji. Wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zapisów dokonujących zmian w przepisach dotyczących umundurowania.

Ustawa z dnia 9 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw ma na celu dostosowanie przepisów dotyczących właściwości i funkcjonowania Straży Granicznej, a także zarządzania granicą państwową do aktualnych potrzeb. Niniejszą ustawą zmienia się ustawy: o Straży Granicznej, o drogach publicznych, o ochronie granicy państwowej, i o bezpieczeństwie morskim.

 
W przedłożonej do podpisu ustawie wprowadzone zostały rozwiązania mające na celu umożliwienie wsparcia Straży Granicznej przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej oraz żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Zgodnie z uchwalonymi zmianami oddziały i pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, będą mogły zostać użyte do pomocy Straży Granicznej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenia porządku publicznego w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej. Ustawa umożliwia także prowadzenie samodzielnych działań przez oddziały i pododdziały Sił Zbrojnych w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa publicznego w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej.

 

Pozostałe zmiany objęte nowelizacją ustawy o Straży Granicznej mają na celu ułatwienie przebiegu służby oraz obowiązków i uprawnień funkcjonariuszy Straży Granicznej. Część uchwalonych przepisów związana jest z rozszerzeniem właściwości Straży Granicznej w zakresie zwalczania przestępstw określonych w art. 270–276 Kodeksu karnego dotyczących wiarygodności dokumentów i objęcie nią także dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentów wymaganych do ich wydania, jak również do wydania dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy państwowej.

 

Przedmiotowa nowelizacja ma także na celu rozszerzenie obowiązujących przepisów w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń o „wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”.

 

Celem projektowanych zmian jest również uporządkowanie przepisów ustawy o Straży Granicznej dotyczących kompetencji Straży Granicznej do rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania wykroczeń oraz ścigania ich sprawców w zakresie czynów związanych z wykonywaniem pracy przez cudzoziemców, prowadzeniem działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzaniem wykonywania pracy cudzoziemcom.

 

Nowelizacja ma na celu zapewnienie wglądu do danych gromadzonych w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji (KSIP) i umożliwienie podejmowania bezpośrednio na tej podstawie przez funkcjonariuszy Straży Granicznej

czynności wobec osób poszukiwanych.

 

W ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej zostaną zmodyfikowane także zasady przenoszenia albo delegowania funkcjonariusza do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej lub innej miejscowości. W ustawie wprowadza się możliwość zawierania umów z funkcjonariuszami, dotyczących zwrotu na rzecz Straży Granicznej kosztów poniesionych w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i ogólnych w

określonych przypadkach, w szczególności w przypadku rezygnacji przez funkcjonariusza Straży Granicznej z dalszego pełnienia służby w formacji lub przerwania nauki z winy funkcjonariusza.

 

Ustawa przewiduje się również zmianę zasad składania oświadczeń majątkowych przez pracowników Straży Granicznej oraz ograniczenie obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez osoby obowiązane do złożenia oświadczeń na podstawie różnych przepisów.

 

Nowelizacja wprowadza także rozwiązania służące stworzeniu podstaw prawnych do wypłaty funkcjonariuszom Straży Granicznej, uczestniczącym w działaniach przeprowadzanych za granicą, diet według stawek określonych w przepisach Unii Europejskiej.

 

Zmiany w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim mają na celu umożliwienie funkcjonariuszom Straży Granicznej żądania poddania się przez prowadzącego w ruchu wodnym statek, badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka odurzającego. Ustawa dopasowuje polskie prawo do prawa Unii Europejskiej w zakresie rozwiązań dotyczących tzw. Eurosuru, czyli systemu nadzorowania granic.

Zmiana w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych ma na celu umożliwienie uruchomienia przez Straż Graniczną w pasie drogowym dróg publicznych, na obszarze strefy nadgranicznej, systemu telewizji dozorowej.