Aktualności Z prasy i mediów

Posiedzenie ostatniej szansy, czyli senackie poprawki w sprawie art. 15a w Sejmie

Senat przychylnie odniósł się do propozycji poprawek zgłoszonych do nowelizacji ustawy zaopatrzeniowej służb, które wychodziły naprzeciw postulatom składanym przez mundurowych. Sukces jest jednak połowiczny, bowiem teraz korektami zajmie się Sejm, a konkretnie posłowie połączonych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej. Posiedzenie zaplanowano na najbliższy wtorek.

Prace nad długo wyczekiwaną nowelą przepisów dotyczących zasad doliczania lat pracy “z cywila” są już na ostatniej prostej. Senat w ubiegłym tygodniu wprowadził do uchwalonej przez Sejm ustawy poprawki, dlatego przepisami ponownie zajmą się posłowie. Ci już raz z możliwości wprowadzenia zmian nie skorzystali, choć nie jest oczywiście przesądzone, że teraz postąpią tak samo.

Przyjęte 7 kwietnia 2022 r. przez Sejm przepisy pozwolić mają funkcjonariuszom i żołnierzom, przyjętym do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r, uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej. Nowelizacja przygotowana przez MSWiA zakłada jednak, że funkcjonariusze i żołnierze, których zmiany te będą dotyczyć, podejmując decyzję o przejściu na emeryturę, będą musieli dokonać wyboru: albo doliczą staż cywilny do wysługi i pobierać będą jedynie mundurową emeryturę, albo – na dotychczasowych zasadach – otrzymywać będą dwie emerytury tj. mundurową i tę ZUS (za okres pracy cywilnej po osiągnięciu wieku emerytalnego). Za każdy rok pracy cywilnej doliczanych do wysługi przyjęto wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury wynoszący 1,3 proc.

Mundurowi związkowcy jeszcze na etapie prac sejmowych postulowali, by możliwość doliczenia “pracy z cywila” do wysługi lat nie dotyczyła jedynie funkcjonariuszy, którzy w dniu zwolnienia mają za sobą 25 lat służby, ale też tych, którzy osiągnęli 55. rok życia. Poprawkę taką udało się jednak do ustawy wprowadzić dopiero w Senacie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały “osiągnięcie wieku 55 lat przez żołnierza/funkcjonariusza, jako przesłanka emerytalna, stanowi uzupełnienie warunków uprawniających do emerytury, które wychodzi naprzeciw postulatom uwzględnienia wpływu warunków wykonywania służby, w szczególności obciążeń zdrowotnych, dla pełniących ją przez wiele lat funkcjonariuszy”. Jak dodano, “dodatkowo warunek ukończonego wieku pozwoli tym, którzy już odeszli ze służby i otrzymują emeryturę, na skorzystanie z możliwości doliczenia do tego świadczenia posiadanych okresów pracy cywilnej przed lub po zakończeniu pełnienia służby”.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/legislacja/posiedzenie-ostatniej-szansy-czyli-senackie-poprawki-w-sprawie-art-15a-w-sejmie?

Foto: Kancelaria Sejmu