Aktualności Z prasy i mediów

Pismo ZO NSZZ FSG przy Komendzie Głównej Straży Granicznej do MSWiA w sprawie dodatku stołecznego

Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Komendzie Głównej Straży Granicznej zaniepokojony pogarszającą się wciąż sytuacją kadrową w KGSG, zwraca się z prośbą  o podjęcie działań mających na celu poprawę zaistniałej sytuacji.

W ostatnim czasie zauważalne jest zjawisko migracji dobrze wyszkolonych  i doświadczonych funkcjonariuszy Komendy Głównej Straży Granicznej do innych służb mundurowych (głównie CBA, SKW, WP, SOP jak również do sektora prywatnego). Sytuacja ta jest oczywiście podyktowana w przeważającej większości chęcią poprawy sytuacji ekonomicznej funkcjonariuszy KGSG.

Nie jest tajemnicą, iż wynagrodzenie służb specjalnych oraz wojska, a także w ostatnim czasie również SOP, jest znacznie wyższe niż uposażenie funkcjonariuszy Straży Granicznej (ale także Policjantów, czy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej). O ile różnicowanie wynagrodzenia służb specjalnych i służb policyjnych jest zrozumiałe, to już stwarzanie takich podziałów wewnątrz jednego resortu (ostatnia podwyżka SOP) jest zupełnie niezrozumiałe i budzi nasz zdecydowany sprzeciw.

Kolejną sytuacją, która powoduje niedostatki kadrowe w KGSG jest brak konkurencyjności wynagrodzeń funkcjonariuszy pełniących służbę w Warszawie, w stosunku do funkcjonariuszy SG pełniących służbę w innych częściach kraju. Teoretycznie funkcjonariusze pełniący służbę w KGSG zajmują wyższe etaty, ale w praktyce to wysokość dodatku decyduje o końcowej wysokości wynagrodzenia. Podnoszenie dodatków służbowych funkcjonariuszom SG  „z granicy” spowodowało, że wynagrodzenia funkcjonariuszy KGSG i funkcjonariuszy SG z pozostałych jednostek organizacyjnych SG praktycznie się zrównały. Natomiast, koszty utrzymania w Warszawie są znacznie wyższe, niż koszty utrzymania np.        w małej miejscowości na wschodzie kraju. W związku z powyższym, status ekonomiczny funkcjonariuszy SG z Warszawy, a co za tym idzie także zadowolenie służbowe, jest relatywnie niższe. Sytuację tę mogłoby poprawić np. zwiększenie i ułatwienie dostępu do mieszkań służbowych, ponieważ w chwili obecnej uzyskanie mieszkania służbowego przez przeciętnego funkcjonariusza SG jest praktycznie niemożliwe.

Sytuacja przedstawiona powyżej mogłaby ulec poprawie poprzez wprowadzenie dodatku stołecznego, który częściowo rekompensowałby zwiększone koszty utrzymania w mieście stołecznym Warszawie.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Ministra o wprowadzenie  odpowiednich zmian w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 lutego 2008r. w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 897 z późn. zm.) poprzez dodanie dodatku stołecznego dla wszystkich funkcjonariuszy SG pełniących służbę w aglomeracji warszawskiej, w wysokości co najmniej 500 zł. Przyjęcie takiego rozwiązania może zwiększyć szanse jednostek SG z Warszawy w konkurowaniu o przyjęcie lub utrzymanie doświadczonych funkcjonariuszy SG w Komendzie Głównej Straży Granicznej.

Źródło:  http://www.nszzfsg.pl/category/zarzady-oddzialowe/komenda-glowna/