Z działalności ZG NSZZ FSG

Pismo do Komendanta Głównego SG – “Skoro jest tak dobrze to czemu jest tak źle ?

W dniu 4 sierpnia 2015 r. Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska w trakcie konferencji prasowej ogłosiła, że na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy  i pracowników cywilnych przeznaczona zostanie kwota ok. 390 mln. zł.

Od stycznia 2016 r. podwyżkami mają zostać objęci funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb mundurowych.Proponowana kwota przełoży się na wzrost wynagrodzenia o ok. 4 proc. dla funkcjonariuszy i ok. 6 proc. dla pracowników cywilnych.

Szefowa MSW stwierdziła, że; “zgodnie z sugestiami związków zawodowych wszystkich służb podległych MSW, podczas Forum Dialogu Społecznego,  nie będą to podwyżki przyznawane równo na każdy etat”. Wyjaśniła, że cała kwota zostanie podzielona na wszystkie służby, a następnie komendanci przekażą je podległym jednostkom. Komendanci służb, po konsultacjach ze związkami zawodowymi, będą decydowali o kwocie podwyżki na poszczególne stanowiska.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi w kwestii wysokości środków otrzymanych przez Straż Graniczną na podwyżkę uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej od dnia 1 stycznia 2016 r. wraz z podaniem, ile podwyżka ta wyniesie średnio na etat funkcjonariusza. Ponadto proszę o informację w sprawie propozycji kierownictwa Straży Granicznej co do sposobu realizacji zapowiedzianej podwyżki. Jednocześnie informuję, że podczas Forum Dialogu Społecznego, które odbyło się w dniu 6 lipca br. nie było żadnych sugestii ze strony przedstawicieli związków zawodowych w zakresie wyrażenia zgody na zaproponowany podział podwyżek. Przedstawiciele związków zawodowych nie wypowiadali się, że podwyżki nie powinny być przyznawane równo na każdy etat.

Zdaniem NSZZ FSG proponowana kwota jest dalece odmienna od składanych obietnic przez premiera Donalda Tuska w 2011 r oraz oczekiwań funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zaproponowana kwota nie przyczyni się do istotnej poprawy sytuacji materialnej funkcjonariuszek i funkcjonariuszy SG, którzy stoją na straży porządku  i bezpieczeństwa granic RP oraz granic UE. Mając na względzie kilkuletni okres zamrożenia płac, NSZZ FSG uważa, że równy podział kwot przewidzianych na regulację płac od 1 stycznia 2016 roku będzie najsprawiedliwszym i najbardziej oczekiwanym przez zdecydowana większość funkcjonariuszy rozwiązaniem.

NSZZ FSG oczekuje na pilny wzrost zaproponowanej kwoty na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników Straży Granicznej, gdyż zaproponowane kwoty według wstępnych wyliczeń są daleko niewystarczające.

Pismo do pobrania w PDF