Z prasy i mediów

Od 10 do 15 oficerów SG zostanie oddelegowanych w rejon Morza Śródziemnego

23 kwietnia 2015 roku została zwołana Nadzwyczajna Rada UE ws. nielegalnej imigracji w której udział wzięła Premier Ewa Kopacz.
Pani Premier złożyła deklarację dotyczącą wysłania na tę misję od 10 do 15 oficerów Straży Granicznej.

Polski nie stać na tę misję czyli jedyna ewentualność to współpraca z organizacją zwaną “Frontex”, w ramach której funkcjonariusze SG już funkcjonują.  Imigranci do Europy przedostają się w tamtym rejonie drogą morską czyli do pomocy w tej akcji mogą być wykorzystani marynarze SG, lotnicy SG ewentualnie funkcjonariusze zajmujący się analizą ryzyka aby “zbadać ryzyko w tamtym rejonie”.

Ostatnie wypowiedzi strony ministerialnej i strony służbowej Komendy Głównej SG mogą wskazywać, że w ramach postępu technologicznego formacji i cięcia kosztów, w rejon Morza Śródziemnego będzie można wysłać np. 10 oficerów i kilka dronów. Dodatkowym atutem tej misji może być sprawdzenie w innej strefie klimatycznej nowego rodzaju umundurowania, który jest obecnie testowany w Straży Granicznej. Pani Premier jak mówi to robi czyli można spodziewać się szybkiej reakcji, o szczebel ministerialny niżej jest już trochę inaczej “jak mówią to mówią”.

Poniżej fragment ze strony www Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

“(…)Premier Ewa Kopacz wzięła udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Szczyt w Brukseli był poświęcony działaniom UE wobec nielegalnej imigracji.

“Byliśmy zgodni co do tego, że w obliczu tak wielkiej ludzkiej tragedii nie można być obojętnym. Unia może pokazać swoją solidarność nie tylko w słowach, ale i w czynach” – zaznaczyła Ewa Kopacz po zakończeniu szczytu UE.

Premier podkreśliła, że zachowany został zapis o dobrowolności obciążeń każdego z krajów. Jak dodała, Polska jest gotowa wysłać w region Morza Śródziemnego od 10 do 15 oficerów straży granicznej, którzy pomogą sprostać problemom związanym z napływem imigrantów na południe UE.

 

Ewa Kopacz wyjaśniła, że Polska chce przede wszystkim wspierać misję unijnej agencji zarządzania granicami Frontex, która prowadzi operacje patrolowania granic na Morzu Śródziemnym.

Nadzwyczajna Rada UE była reakcją m.in. na kolejną katastrofę na Morzu Śródziemnym, w której mogło zginąć nawet 950 imigrantów usiłujących przedostać się do UE.(…)”

źródło: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/nadzwyczajna-rada-ue-ws-nielegalnej-imigracji.html