Aktualności Aktualności Zarządu Oddziałowego

Naszym czworonożnym Funkcjonariuszom życzymy zawsze radosnego merdania ogonem oraz szczęśliwej i sowitej emerytury

Hit, Drops, Czoko, Drań, Baster, Carotka, Diara, Aqua, Dex, Ergo – to niektóre czynne w służbie czworonogi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, ale nie tylko one, także Ali, Grafi, Ferdek, Griko, Haro – pieski, które od pewnego czasu są na zasłużonej emeryturze, a służyły w strukturach naszego oddziału, obchodzą dzisiaj swoje święto, bowiem 1 lipca przypada Międzynarodowy Dzień Psa.

W Straży Granicznej psy szkolone są w trzech specjalnościach: psy tropiące, psy patrolowo – obronne oraz psy specjalne.W Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej na co dzień służbę pełni 16 wspaniałych czworonogów. Ze względu na specyfikę realizowanych zadań przez nasz oddział, głównie na lotniskach – w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego – służbę pełnią przede wszystkim psy specjalne, czyli wyszkolone do wykrywania zapachów, przeszukiwania statków powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń, czy też ludzi. Celem ich pracy węchowej jest wykrywanie i sygnalizowanie miejsc, w których mogą być ukryte materiały wybuchowe, broń, narkotyki itp. Wiele naszych spraw nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie nasze dzielne psy służbowe, które wspierają także inne służby porządku publicznego.Ogromny wpływ na osiągnięcie sukcesu w wyszkoleniu psa ma wybór kandydata na jego przewodnika, który poza motywacją i chęcią do pracy z psem musi być m.in. konsekwentny, zdyscyplinowany, cierpliwy, spostrzegawczy i mieć w sobie choć odrobinę empatii. Wybór kandydata na przewodnika spoczywa w rękach specjalistów do spraw kynologicznych w oddziałach Straży Granicznej, którzy poza tym nadzorują pracę oraz doskonalenie psów służbowych po zakończonym szkoleniu.Bardzo istotnym etapem szkolenia jest nawiązanie więzi pomiędzy przewodnikiem i psem. Przyszli partnerzy przez pierwsze tygodnie uczą się siebie nawzajem, poznają swoje słabości oraz szukają mocnych stron swoich charakterów. Po nawiązaniu tej szczególnej relacji rozpoczyna się tresura psa. Zadaniem przewodnika jest przygotowanie czworonoga w zakresie ogólnego posłuszeństwa i ćwiczeń typowych dla danej specjalności. W efekcie tresury wyszkolony pies bez względu na okoliczności potrafi w pełni skoncentrować się na przewodniku i pracy. Funkcjonariusze – przewodnicy psów służbowych w nagrodę otrzymują lojalnego przyjaciela, który nie zawiedzie w trudnej sytuacji, a za opiekę i miłość odwdzięczy się pracą, która niejednokrotnie przekłada się na sukcesy przewodników w służbie.

Po pięciu latach batalii Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy NwOSG oraz wielu wspaniałych ludzi wreszcie doczekaliśmy się  szczęśliwego epilogu.

Cały Sejm, czyli 356 posłów (tylu było obecnych), zagłosował za godną emeryturą dla zwierząt pracujących w służbach mundurowych! Wyżywienie i leczenie będzie finansowane przez państwo. Czworonożni funkcjonariusze mogą spać spokojnie. Ustawa trafiła do Senatu!

Wszystkim Pieskom życzymy dużo zdrowia, dobrego nosa, przepysznych przysmaków i radości.

navigate_before
navigate_next
Foto: NwOSG/ZO