Aktualności Z prasy i mediów

Najpopularniejsze mundurowe tematy w 2021 roku

Polscy mundurowi mieli w mijającym roku niewątpliwie ręce pełne roboty. Poza dodatkowymi zadaniami związanymi z pandemią koronawirusa, pomagali również gasić pożary w Turcji i Grecji, a także wzmacianili ochronę wschodniej granicy Polski z Białorusią. Przełożyło się to również oczywiście na tematy poruszane przez media. Które z nich czytały się najlepiej?

Związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się we wrześniu z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni wtedy konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.
Polscy funkcjonariusze mierzą się z trwającą wciąż próbą sforsowania granicy z Białorusią. Duża grupa migrantów zgromadziła się 8 listopada przy linii granicznej i próbowała, często masowo, wejść na terytorium Polski. Relacje i nagrania z wydarzeń w okolicach Kuźnicy, a także całego odcinka granicznego z Białorusią, udostępniały polskie władze. Dostęp do tych terenów został bowiem prawnie ograniczony.
“(…) obawiamy się tego, że jeżeli nadal będziemy funkcjonować w rzeczywistości niedopowiedzeń, jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo »dynamiczna«” – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, który komentował napiętą sytuację wśród mundurowych, którzy niecierpliwili się brakiem informacji na temat programu modernizacji.
Komenda Główna Policji szacuje, że ze służby w 2022 roku odejdzie ok. 2300 mundurowych. Dane to oczywiście jedynie prognozy, które niekoniecznie pokrywać się będą z ostatecznymi wynikami z końca przyszłego roku. Trzeba jednak przyznać, że są one dość optymistyczne i zakładają, na bazie analiz i meldunków, znaczący spadek liczby policjantów, którzy zdecydują się na odejście z formacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Funkcjonariusze służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji na kolejna edycję programu modernizacji czekają od blisko roku. Zgodnie z pierwotnymi założeniami miał on ruszyć w styczniu 2021 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia. Nowa ustawa, przyjęta w końcu w listopadzie br. przez rząd, w życie wejdzie od 1 stycznia 2022 roku, a więc już za parę godzin. Zgodnie z założeniami do mundurowych formacji podległych MSWiA, przez kolejne 4 lata trafi ponad 10 mld złotych, w ramach których przewidziano m.in. podwyżkę uposażeń.
/…/
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/najpopularniejsze-mundurowe-tematy?
Foto: SG