Aktualności Z prasy i mediów

“Łagodniejsze kryteria” zdrowotne dla wracających do służby

Ministerialna walka z problemami kadrowymi w służbach mundurowych wkracza w nowy etap. MSWiA zachęcając do powrotu tych funkcjonariuszy, którzy zdecydowali się pożegnać ze swoimi formacjami, zapowiadało wprowadzenie ułatwień. Propozycje pierwszych ujrzały już światło dzienne. Z przygotowywanego przez resort projektu wynika, że obniżone mają zostać kryteria zdrowotne dla tych mundurowych, którzy ponownie chcą wstąpić w szeregi Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa.

Biorąc pod uwagę stan kadr w służbach podległych MSWiA – choć nie ma co ukrywać, że najgorsza sytuacja jest Policji, gdzie na zgodnie ze stanem na początek lutego brakuje ponad 12 tys. funkcjonariuszy – działać trzeba szybko. Przedstawiciele resortu wielokrotnie zapowiadali, że wprowadzone zostaną ułatwienia dla tych, którzy do służby chcą wrócić. Od słów postanowiono najwyraźniej przejść do czynów i przygotowano nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Ogólnie rzecz ujmując, resort chce – w stosunku do osób powracających do służby – stosować nieco inne kryteria zdrowotne niż w odniesieniu do mundurowych zakładających mundur po raz pierwszy. 

Proponowana zmiana ma na celu ujednolicenie rozwiązań prawnych, dotyczących określania kategorii zdolności do służby kandydatów do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa, w sposób odpowiadający już istniejącym rozwiązaniom ujętym w przepisach powszechnie obowiązujących oraz aktualizację kryteriów medycznych oceny zdolności do służby. W związku z postępem medycyny, kryteria te muszą być aktualizowane okresowo, co znalazło swoje odzwierciedlenie w projekcie zmiany.
FRAGMENT UZASADNIENIA PROJEKTU NOWELIZACJI ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE WYKAZU CHORÓB I UŁOMNOŚCI, WRAZ Z KATEGORIAMI ZDOLNOŚCI DO SŁUŻBY W POLICJI, STRAŻY GRANICZNEJ, STRAŻY MARSZAŁKOWSKIEJ, PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ ORAZ SŁUŻBIE OCHRONY PAŃSTWA.

Obowiązujące dziś przepisy, w kwestii przeprowadzania badania kandydatów, przyjmują jednakowe kryteria zdrowotne dla wszystkich. Resort zaznacza jednak, że regulacje nie biorą pod uwagę m.in. uzyskanego w przeszłości doświadczenia zawodowego. W konsekwencji – jak tłumaczą twórcy projektu – „w toku postępowań kwalifikacyjnych kandydaci posiadający wiedzę, umiejętności i doświadczenie, nabyte w przeszłości w toku wieloletniego pełnienia służby, mogą nie spełnić wymogów zdrowotnych określonych w ramach grup kategorii zdolności do służby dotyczących kandydatów”. Co za tym idzie, byli funkcjonariusze są eliminowani z procedury przyjęcia do służby „wyłącznie z powodu braku spełnienia wymogów zdrowotnych dla kandydatów”. Zdaniem MSWiA stan zdrowia kandydata posiadającego status byłego funkcjonariusza, „powinien spełniać co do zasady wymogi, jakie rozporządzenie stawia osobom wciąż pozostającym w danej służbie”. 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: M. Krawczyk