Aktualności Z prasy i mediów

Koniuszy z NSZZ Policjantów o waloryzacji uposażeń: Mamy nadzieję, że zbliżymy się do 20 proc.

“Musimy zmienić przepisy tak, by zachęcić jak największą grupę funkcjonariuszy do pozostania w służbie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów. Jak dodaje, “dziś jest jeszcze jeden priorytet – przyszłoroczna waloryzacja uposażeń”. Podkreśla, że mundurowi liczą na to, iż sięgnie ona nawet 20 proc.

Dominik Mikołajczyk: Po niedawnym spotkaniu z szefem policji informowano o “optymizmie” i “dobrych nastrojach”. Przekują się one na konkretne zmiany?

Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów: Ten dobry nastrój odnosi się do wąskiego grona policjantów oddziałów prewencji. To oni w czasie pandemii i tego co dzieje się na granicy z Białorusią i Ukrainą, są tymi najbardziej zaangażowanymi i obciążonymi dodatkowymi zadaniami. A optymizm wynika z tego, że zarówno komendant główny, gen. insp. Jarosław Szymczyk, jak i jego zastępca, nadinsp. Roman Kuster, posługiwali się konkretami. Rozmawialiśmy nie z politykami, jak to się czasami na tych stanowiskach niestety zdarza, a z policjantami, którzy rozumieją, gdzie leży problem.

Przechodząc więc do tych konkretów. Co z dodatkiem za służbę na granicy, gdzie wciąż delegowani są kolejni funkcjonariusze. Mogą oni liczyć na to, że – tak jak to było w roku ubiegłym – otrzymają po 1000 zł “nagrody motywacyjnej”?

Jeśli uda nam się postawić “kropkę nad i” w rozmowach z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, to za te mniej więcej 14 dni służby na granicy przysługiwać może nawet nieco więcej niż te 1000 złotych, o których pan mówi.

Finalizujemy rozwiązanie, które zastąpić ma reakcyjne działanie. To nad czy pracujemy opierać ma się na dodatku terenowym, który ma zostać zreformowany w taki sposób, by nie wynosił jedynie 1 proc. kwoty bazowej – bo to niewiele – i by zlikwidować warunkowość uzależniającą otrzymanie dodatku od tego czy wystąpi sytuacja, w której trzeba przywracać porządek publiczny, czy nie wystąpi. Tego elementu w nowym przepisie nie będzie. Chodzi o systemowe narzędzie, które każdemu policjantowi, nie tylko temu z oddziałów prewencji, ale też z ruchu drogowego czy pionu kryminalnego, który w przyszłości będzie uczestniczyć w tego typu akcjach lub operacjach policyjnych, umożliwi pobieranie dodatku w urealnionej wysokości odpowiadającej dzisiejszym potrzebom.

Co ma Pan na myśli mówiąc o “urealnionej wysokości”?

Nie chciałbym na razie mówić o konkretnych kwotach, bo jeszcze trwają rozmowy z przedstawicielami MSWiA, ale mogę zapewnić, że te zmiany niebawem staną się rzeczywistością i – tak jak mówię – być może będzie to nawet nieco więcej – za 14-dniową rotację – niż te 1000 złotych o których pan wspominał.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/koniuszy-o-waloryzacji-uposazen-mamy-nadzieje-ze-zblizymy-sie-do-20-proc?

Foto: Internet