Rozporządzenia, Ustawy

Każde zwolnienie lekarskie w Straży Granicznej będzie podlegać ścisłej ewidencji.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ukazał się Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wzoru rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania  funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniach lekarskich.

Link do projektu

Zgodnie z zapisami nowej ustawy o straży granicznej Komendant  Główny  Straży  Granicznej  sporządza  roczne  zestawienie zbiorcze przyczyn przebywania funkcjonariuszy  na zwolnieniach lekarskich, które przekaże ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w terminie do końca marca.

Zestawienie będzie obejmować  m.in. przyczyny przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniu lekarskim oraz okoliczności wystąpienia przyczyny przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniu lekarskim.

 

 
(…)”Projekt rozporządzenia  został opracowany w związku z nowelizacją ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.), dokonaną ustawą z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz….).

Dodany w wyniku wspomnianej nowelizacji art. 125i ust. 3 ustawy o Straży Granicznej, nakłada na ministra właściwego do spraw wewnętrznych obowiązek określenia, w drodze rozporządzenia, wzoru rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniach lekarskich.
Opracowany wzór rocznego zestawienia zbiorczego przyczyn przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniach lekarskich, odpowiada wymogom wynikającym z powołanego przepisu upoważniającego. Określa on w szczególności przeciętny stan osobowy funkcjonariuszy Straży Granicznej w danym roku kalendarzowym, łączny okres przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich – liczbę dni udzielonych zwolnień lekarskich ogółem, średni okres przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich, średnią roczną liczbę godzin niewykonywania obowiązków przez funkcjonariusza Straży Granicznej.

Stosownie do upoważnienia ustawowego, opracowany wzór zestawienia przewiduje szczegółowość danych, o których mowa, według przyczyn przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniach lekarskich oraz według okoliczności wystąpienia tych przyczyn.
Mając na uwadze potrzebę zapewnienia jednolitości sposobu prezentacji danych, o których mowa we wzorze, w legendzie zamieszczonej pod tabelą nr 3 zostało ustalone znaczenie określeń użytych we wzorze: przeciętny stan osobowy funkcjonariuszy Straży Granicznej, średni okres przebywania funkcjonariuszy Straży Granicznej na zwolnieniu lekarskim i średnia roczna liczba godzin niewykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Należy zaznaczyć, że ostatnie z wymienionych określeń oznacza iloraz czasu służby, od której funkcjonariusze Straży Granicznej zostali zwolnieni na podstawie udzielonych im zwolnień lekarskich, a więc czasu wyrażonego w godzinach, w którym faktycznie pełniliby służbę gdyby nie uzyskali zwolnień lekarskich, przez przeciętny stan osobowy funkcjonariuszy Straży Granicznej w danym roku kalendarzowym.(…)”

źródło: BIP MSW

Zespół prasowy
NSZZ FSG