Aktualności Z prasy i mediów

Jednorazowy dodatek dla budżetówki zaakceptowany przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację tegorocznego budżetu, która zakłada m.in., że do pracowników szeroko pojętej sfery finansów publicznych trafią dodatkowe pieniądze. Chodzi, jak wynika z dotychczasowych informacji, o nieco ponad 1100 złotych. Pieniądze te, trafić mają – także do mundurowych – w ramach jednorazowego dodatku. Pomysł ten jednak nie podoba się części środowiska, które mówi o tym, że jednorazowa premia, to nie podwyżka.

Projekt nowelizacji budżetuna 2023 rok umożliwia m.in. wypłatę jednorazowych dodatków pracownikom budżetówki. Środki trafić mają również do funkcjonariuszy służb mundurowych. Z informacji jakie do tej pory przekazano wynika, że chodzić może o nieco ponad 1100 złotych. Takie wnioski wysnuć można po lekturze, opublikowanego jakiś czas temu porozumienia zawartego między rządem a “Solidarnością”. Mowa w nim o kwocie ok. 1125 złotych.

Jak informował tuż po zawarciu porozumienia w rozmowie z InfoSecurity24.pl Bartłomiej Mickiewicz, szef Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ “Solidarność” i przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa, środki na dodatkowe świadczenia dla mundurowych liczone mają być zgodnie z zasadą 3,2 proc. z 5/12 funduszu wynagrodzenia. Podkreślał, że będą to zatem kwoty tożsame z tymi, jakie trafić mają do pracowników całej sfery budżetowej, a więc powinny wynieść średnio na etat właśnie około 1125 zł. Mickiewicz dodawał jednak, że “ostateczny sposób rozdziału musi być uzgodniony ze stroną społeczną” i takie rozmowy prędzej czy później będą musiały się odbyć.

Wedle uznania?

Jak czytamy w uchwalonej nowelizacji ustawy okołobudżetowej, “specjalny dodatek motywacyjny (…) ma charakter uznaniowy i jest przyznawany w szczególności za zaangażowanie w pracy”. M.in. ten element stał się przedmiotem krytyki części mundurowego środowiska, które oczekiwało – jak można usłyszeć – podwyżki a nie “jednorazowej premii, przyznawanej wedle uznania przełożonego”. NSZZ Policjantów wezwał nawet Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do podjęcia niezwłocznych rokowań. Mundurowi z NSZZP zdecydowali też o rozpoczęciu działań protestacyjnych, jeżeli do 15 lipca strona rządowa nie podejmie konstruktywnych rozmów.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Sejm RP