Z prasy i mediów

Interepelacja poselska dot. lekceważenia i pozorowania działań w MSW

Interpelacja poselska Posła na Sejm RP (KP Prawo i Sprawiedliwość) Czesława Hoc

Interpelacja nr 32135 do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie głębokiego niezadowolenia funkcjonariuszy służb mundurowych wynikającego głównie z wysoce lekceważących i pozorowanych działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz z powodu niedotrzymania pisemnych zobowiązań rządu PO i PSL-u wyrażonych w treści listu premiera Donalda Tuska przed II turą wyborów prezydenckich w 2010 r., a także w sprawie pilnych działań naprawczych wobec problemów pracowników cywilnych zatrudnionych w tych służbach

Poczucie stabilizacji państwa i społeczeństwa stanowi jedną z najistotniejszych determinant prawidłowego funkcjonowania systemu bezpieczeństwa w skali państwowej i międzynarodowej. Nie ma i nie będzie samorealizacji obywateli, ani pomnażania dochodu narodowego bez poczucia bezpieczeństwa osobistego i powszechnego. Istotą sprawnego funkcjonowanie państwa jest zapewnienie działań na rzecz obronności i powszechnego porządku publicznego, posiadanie formacji natychmiast i profesjonalnie reagujących na wszelkie stany zagrożenia, walczących z kryzysami i ratującymi życie ludzi, zwalczających i zapobiegających przestępczości i wszelkim aktom terroryzmu, dających gwarancję ochrony osób i mienia. Zapewniają je służby mundurowe!

 

Jednakże, aby służby mundurowe należycie, sprawnie i skutecznie wypełniały swoje obowiązki, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego naszej Ojczyzny, koniecznym warunkiem jest poważne i partnerskie ich traktowanie przez rząd oraz resort spraw wewnętrznych i obrony narodowej, skutkujące fachowymi rozwiązaniami instytucjonalnymi, strukturalnymi i funkcjonalnymi, określające ścisłe ramy prawne działania poszczególnych służb oraz zapewniających odpowiednie środki finansowe.

Oto, 25 czerwca 2010 roku, przed II turą wyborów na Prezydenta RP (4 lipca 2010 r.), premier Donald Tusk do 100 tys. żołnierzy i 150 tys. funkcjonariuszy podległych MSW napisał list, który w trybie pilnym był rozwożony przez kurierów i służbowymi samochodami o treści: „Podkreślam z całą stanowczością: warunki przechodzenia na emeryturę, związane z tym odprawy i wysokość świadczeń dla zatrudnionych już żołnierzy, policjantów czy funkcjonariuszy innych służb mundurowych, nie ulegną zmianie! Przestrzegam praw nabytych! Na końcu listu napisał „Bądźcie spokojni”.

Szanowna Pani Minister!

Spokoju nie ma! W służbach mundurowych wrze! Oto, na jednym z portali internetowych, dotyczących służb mundurowych, bieżąca informacja: „Bardzo złe nastroje wśród funkcjonariuszy Straży Granicznej! Funkcjonariusze czują się oszukani!”,

Co więcej, owe złe nastroje w Straży Granicznej są pomimo ponownej „zagrywki” przedwyborczej, przed wyborami na Prezydenta RP, czyli opublikowanie w Dzienniku Ustaw z dnia 25 marca 2015 r. pod poz. 418 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z dnia 18 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, wchodzące w życie od 9 kwietnia 2015 r.

Funkcjonariusze zgodnie określają to rozporządzenie (o zwiększeniu dodatku za wysługę lat) jako „marchewka na kiju”. Iluzoryczne podwyżki, a nie realne podniesienie uposażenia. I wyliczają: zabrali nam chorobowe, zabrali nam dodatek graniczny, nie płacą za godziny nocne, weekendy i święta, zlikwidowano zaliczenie trudnych warunków służby, tj. wysługi emerytalnej 1 rok za 1,5 roku służby, a obecne projekt niższej „mundurówki”, itd.

Czy tak realizowane są zapewnienia z listu premiera Donalda Tuska bezpośrednio przed II tura wyborów prezydenckich z 2010 r., o „przestrzeganiu praw nabytych” i apelu nawołującego „do spokoju”?!

Dodajmy do tego, bardzo kontrowersyjny i niekorzystny dla służb mundurowych – projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie. Oprotestowały go, nie tylko związki zawodowe służb mundurowych, ale także wiele resortów i innych organów i instytucji państwowych, w tym Rządowe Centrum Legislacji, np.: Ministerstwo Finansów (zastrzeżenia dotyczące zapisów w zakresie równoważnika pieniężnego za przedmioty umundurowania niewydane w naturze oraz sposób finansowania ze środków Straży Granicznej instalacji stacjonarnych urządzeń służących do obserwacji i rejestracji zdarzeń na drogach); Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (przyznanie Ministrowi Obrony Narodowej uprawnienia do decydowania o samodzielnym działaniu Sił Zbrojnych, w sytuacji gdy tylko o pomocniczym działaniu decyduje Prezydent RP); Centralne Biuro Antykorupcyjne (zakwestionowano propozycję ograniczenia obowiązku składania oświadczeń majątkowych); Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (zażądał wyjaśnień kwestii zgodności projektowanego (art. 2 projektu) art. 20 g ustawy o drogach publicznych z przepisami o ochronie danych osobowy); Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (brak zgody na zmianę w ustawie o bezpieczeństwie morskim); Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (zbyt ogólne określenia wyrażenia “studiów” bez doprecyzowania czy chodzi o studia wyższe czy podyplomowe); Ministerstwo Spraw Zagranicznych (w projekcie ustawy o SG powtarzane są treści rozporządzeń unijnych co jest niezgodne z prawem UE); Rządowe Centrum Legislacji (projekt nie zakłada zmian wskazanych przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie o sygn. akt K 23/11);. Urząd Morski w Gdyni (w kwestii kompetencje nakładania kar)

Czy to jest poważne i partnerskie traktowanie funkcjonariuszy służb mundurowych?

Na domiar złego, dn. 30 marca 2015 r., na oficjalnej stronie MSW pojawiła się informacja : Coraz mniej funkcjonariuszy przechodzi na emeryturę. Służby ciągle atrakcyjne! To m.in. efekt coraz lepszych warunków pracy, nowego sprzętu oraz wysokich ocen pracy funkcjonariuszy”.

I kilka komentarzy: „Gdybym zalinkował ten wpis znajomym policjantom, prawdopodobnie kilku umarłoby ze śmiechu”, lub „Mogli to jutro opublikować – od razu byłoby wiadomo, że „prima aprilis”, albo „To już nie jest śmieszne… Zwłaszcza, że dość duża grupa ludzi faktycznie wierzy w takie informacje…”

Szanowna Pani Minister!

Takie arbitralne i przedmiotowe oraz wysoce lekceważące traktowanie służb mundurowych powoduje narastanie niezadowalania pośród funkcjonariuszy, policjantów i zatrudnionych żołnierzy. Co więcej, może prowadzić do osłabienia motywacji działań tych służb i formacji, a w konsekwencji destabilizacji systemu bezpieczeństwa państwa wewnętrznego i zewnętrznego.

Od samych igrzysk medialnych, chleba nie przybędzie. Funkcjonariusze Straży Granicznej coraz częściej odnoszą wrażenie, że mają pracować jako woluntariusze, a nie jako funkcjonariusze!

Dość powiedzieć, że owe nieroztropne i niewłaściwe działania rządu i odpowiednich resortów doprowadziły do głębokiego niezadowolenia we wszystkich służbach podległym MSW.

W efekcie tego, na 18 kwietnia 2015 r. zaplanowany jest protest i Manifestacja w Warszawie. Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian” wystosował zaproszenie dla związków zawodowych służb mundurowych Straży Granicznej, Policji oraz Służby Więziennej do wsparcia i wzięcia udziału w dniu 18 kwietnia w manifestacji.

Federacja Służb Mundurowych Województwa Łódzkiego podjęła decyzję o wstąpieniu do Komitetu Protestacyjnego Służb Mundurowych Województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego.

Związkowcy służb mundurowych domagają się, m.in.: gwarancji stabilizacji zawodowej, opracowania i wdrożenia ustawy modernizacyjnej, realnej podwyżki uposażeń dla funkcjonariuszy Policji, PSP, SG i corocznej waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy. Unifikacji przepisów obowiązujących w Policji, PSP, SG, SW i w Wojsku Polskim w zakresie należnych świadczeń. Nowych etatów w przypadku zwiększenia ustawowych obowiązków. Natychmiastowego zaniechania podstępnych działań resortu spraw wewnętrznych w kwestii zabierania różnego rodzajów dodatków oraz autentycznego dialogu na zasadach partnerstwa ze Związkami Zawodowymi, które zgodnie z prawem związkowym i kodeksem pracy reprezentują funkcjonariuszy. Ponadto, dbania o prestiż służb mundurowych i jego wzmacnianie.

Szanowna Pani Minister !

Odrębnym, bardzo poważnym problemem jest sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w służbach mundurowych. Otóż, wobec tej grupy pracowników, od wielu lat jest prowadzona niewłaściwa i bardzo ich krzywdzącą polityka płacowa. Stosowany jest mechanizm wliczania do pensji podstawowej kwoty (procentowej) wynikającej z wysługi lat. Tak więc, wysługa lat, która powinna być bonusem za długoletnią pracę, jest w istocie karą, albowiem wliczenie tej kwoty do podstawy pensji de facto jest jej zaniżaniem, co jest głęboko krzywdzące i niesprawiedliwe dla tej grupy pracowników. Wynikiem tego, długoletni pracownik cywilny w istocie zarabia mniej, niż pracownik cywilny posiadający krótszy staż pracy, albowiem długoletnim pracownikom wyrównuje się do minimalnej podstawowej pensji – dodatkiem za wysługę lat.

Kolejnym zaniedbaniem resortu spraw wewnętrznych wobec tej grupy pracowników cywilnych, są poważne dysproporcje w wypłacie nagród jubileuszowych w związku ze stażem pracy.

Otóż, pracownicy cywilni w służbach mundurowych to: pracownicy Korpusu Służby Cywilnej (KSC) oraz pracownicy Obsługi. Pracownikom KSC wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego, wydłużono także nagrody jubileuszowe z 40 do 45 lat, natomiast pracownicy Obsługi zostali pominięci. I tak, w tej samej formacji, pracownicy cywilni zatrudnieni w KSC i Obsłudze wykonywujących te same czynności, traktowani są w różny sposób, krzywdzący dla pracowników Obsługi. Albowiem, ci pracownicy przy wypowiedzeniu umowy o pracę, otrzymują 3 – miesięczną odprawę, w odróżnieniu od pracowników KSC, którzy słusznie otrzymują 6 – miesięczną odprawę.

Pytania:

1/Czy w trybie pilnym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w trosce o bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne państwa oraz stabilizację zawodową funkcjonariuszy służb mundurowych, doprowadzi do działań naprawczych w funkcjonowaniu służb mundurowych eliminując dotychczasowe nieprawidłowe praktyki MSW w ich zarządzaniu i nadzorowaniu, przywracając zasadę partnerskiego dialogu i szacunku dla ofiarnej i odpowiedzialnej pracy funkcjonariuszy? Czy niezwłocznie zostaną zaprzestane różnego rodzaju zabiegi w pomniejszaniu dodatków pieniężnych dla funkcjonariuszy? Czy w szybkiej procedurze będą opracowane prawne rozwiązania na rzecz realnych i sprawiedliwych podwyżek płac, z coroczną waloryzacją uposażeń, powodujących godne i motywujące ogólne warunki pracy funkcjonariuszy służb mundurowych? Kiedy będzie opracowana i wdrożona ustawa modernizacyjna? Dlaczego MSW nie chroni pozytywnego wizerunku sumiennej i odważnej pracy funkcjonariuszy służb mundurowych? Dlaczego MSW obniża swój autorytet i swoją wiarygodność wikłając się w podejrzenie działań prezydenckiej kampanii wyborczej, wzorem listu premiera Tuska z roku 2010?

2/Czy zostaną opracowane prawne uregulowania wynagrodzenia pracowników cywilnych w aspekcie niewłaściwego i ich krzywdzącego wliczania dodatku za wysługę lat do podstawy pensji? Czy pracownicy Korpusu Służby Cywilnej i pracownicy cywilni Obsługi mogą liczyć na te same zasady przyznawania nagród jubileuszowych i odprawy przy wypowiedzeniu umowy o pracę?

źródło: http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=32135

fot. sejm.gov.pl