Aktualności

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu wydało opinię dot. ustawy o “L4”

W dniu 30 stycznia 2014 roku w Senacie RP na posiedzeniu Senackiej Komisji Obrony Narodowej odbyło się rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1497).

W posiedzeniu komisji udział wzięli przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych:
– Grzegorz Nems – Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów; – Marcin Kolasa- Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG;

– Tomasz Podolski – Wiceprzewodniczący ZK ZSS ,,FLORIAN”; – Adam Gryka – ZG NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa;

Podczas posiedzenia komisji została przedstawiona, przygotowana przez Panią Beatę Mandylis – Głównego Legislatora w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu opinia dotycząca przedmiotowego projektu ustawy (opinia w załączeniu).

Opinia do pobrania w pdf

Do zgłoszonych uwag odniósł się bezpośrednio Piotr Stachańczyk-Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, który ponadto przedstawił projekt ustawy wraz z uzasadnieniem.
Przedstawiciele Federacji w swoim wystąpieniu zwrócili uwagę, że proponowany projekt nie wskazuje mechanizmów na podstawie których nastąpi kwalifikowanie czy dana choroba ma bezpośredni związek ze służbą czy nie. Nie wprowadza płatnych nadgodzin ani ekwiwalentu za pełnioną służbę w dni ustawowo wolne, w porze nocnej, niedziele i święta. Zwrócili uwagę, że to nie funkcjonariusze decydują o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby. Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lekarskiego. Zaapelowali o wprowadzenie poprawki, w myśl której obniżenie uposażenia funkcjonariusza mogłoby nastąpić dopiero po 30 dniach pobytu na zwolnieniu lekarskim w skali roku.

Zabierający głos senatorowie zwrócili uwagę na kwestię:
– pełnienia służby przez funkcjonariuszy w trakcie choroby, co może wpłynąć na bezpieczeństwo własne funkcjonariuszy jak i obywateli, z którymi będą mieli styczność;
– uregulowania dotyczące płatności za pełnioną służbę w dni ustawowo wolne, w porze nocnej, niedziele i święta.
Udzielając odpowiedzi Pan P. Stachańczyk stwierdził, że do sprawy płatnych nadgodzin można będzie powrócić po przyjęciu przedmiotowego projektu ustawy.
Komisja w głosowaniu przyjęła projekt ustawy wraz z poprawkami zgłoszonymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu w pkt. od 2 do 8. Wymienione poprawki zostały zaakceptowane przez P. Stachańczyka.
Sprawozdawcą projektu ustawy podczas obrad Senatu będzie senator Andrzej Owczarek.

Za Federację ZZ SM
Marcin Kolasa