Oddziałowa Organizacja Związkowa NSZZ FSG przy NwOSG była partnerem akcji “Życiodajny krwioobieg”
55 litrów krwi udało się zebrać w czasie akcji “Życiodajny krwioobieg”, która odbyła się 20 czerwca w Radomiu. Jej organizatorzy, wśród których nie zabrakło mazowieckich policjantów, promowali wśród mieszkańców miasta honorowe krwiodawstwo oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Ubiegłoroczny wyniki zbiórki pobito o 20 litrów krwi!
Mazowiecka Policja jest jedną z nielicznych służb mundurowych, która od kilkunastu lat systematycznie organizuje zbiórkę krwi wśród policjantów oraz pracowników cywilnych. Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew.
Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddawanie krwi to rodzaj posłannictwa. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego policjanci i pracownicy cywilni zawsze odpowiadają na apele dotyczące oddawania krwi.
Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się w lipcu 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli Rafał Jeżak, ówczesny rzecznik prasowy KMP w Radomiu, a obecnie pracownik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu i Inga Pawłowska, funkcjonariuszka ONZ w Austrii. Zebrano ponad 20 litrów życiodajnego płynu. Dla wielu osób był to pierwszy kontakt z honorowym krwiodawstwem. Większość z policjantów i pracowników cywilnych, którzy pierwszy raz oddali krew 11 lat temu, wciągnęli się w krwiodawstwo i oddają krew do tej pory. Mazowieccy policjanci i pracownicy cywilni komendy oddali już przez jedenaście lat kilkaset litrów krwi, a duży wkład w tą ilość mają zarówno pomysłodawcy akcji, jak i obecni organizatorzy – pełniący funkcję przewodniczącego mazowieckich związkowców Rafał Kruk oraz Robert Król, zastępca szefa związków.
Zorganizowany w roku ubiegłym festyn „Życiodajny krwioobieg” spotkał się z ogromną życzliwością wśród radomian, którzy tłumnie przyszli oddać krew i w ten sposób wsparli służby mundurowe. Akcję postawiono powtórzyć i w tym roku.
W sobotę, 20 czerwca, w czasie festynu wszyscy chętni mogli oddać krew w specjalnie do tego celu przeznaczonym ambulansie oraz stanowiskach znajdujących się w pobliskiej Galerii Słonecznej. Udało się zebrać ponad 31 litrów krwi. Jednak zasoby RCKiK w Radomiu powiększyły się o rekordowe 55 litrów krwi, ponieważ w akcję włączyli się także radomscy strażacy i ich Klub Honorowego Dawcy Krwi “Ognista krew”, którzy w czasie swojego festynu zbierali krew w ramach „Życiodajnego krwioobiegu”.
Policyjni organizatorzy festynu przygotowali dla krwiodawców wiele atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt wystawiony przez Straż Pożarną, Służbę Więzienną, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu oraz Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. Nie było osoby starszej czy dziecka, która nie chciałaby dowiedzieć się, jak wygląda praca popularnych „krokodylków”, czy też „pograniczników”, którzy wydawali dzieciom specjalne „paszporty”. Stanowisko, nie mniej oblegane, wystawiło również Laboratorium Kryminalistyczne KWP zs. w Radomiu. Mazowiecka „drogówka” skupiła się natomiast na poradach, jak bezpiecznie spędzić nadchodzące wakacje. Zebrani mogli też zobaczyć, jak kiedyś wyglądały milicji, w czasie pokazu przygotowanego przez stowarzyszenie „Radomskie klasyki”.
Wśród atrakcji nie zabrakło także występów muzycznych, w tym koncertu zespołu „Mistrz i Małgorzata” oraz radomskiego zespołu hip-hopowego „Prosto z mostu”. Krwiodawcy wzięli także udział w konkursie z cennymi nagrodami, jak tablety, czy przeloty samolotami, które ufundowali sponsorzy festynu. Uczestnicy festynu mogli również zobaczyć, jak wygląda akcja ratownicza i uwalnianie osoby uwięzionej w aucie, którą przeprowadzili radomscy strażacy oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
Dzięki zaangażowaniu Andrzeja Nejmana, dyrektora Teatru „Kwadrat” radomianie mogli spotkać się z aktorami występującymi na co dzień w warszawskim teatrze. Chętni mogli zdobyć autografy m.in. Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Katarzyny Glinki, Kamila Kuli, Grzegorza Wonsa, Andrzeja Grabarczyka.
I chociaż burza, która przeszła nad Radomiem uniemożliwiła rozegranie pokazowego meczu siatkówki między drużyną mazowieckich policjantów wpieranych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z ekipą Teatru „Kwadrat”, to humory dopisywały wszystkim. Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć, którym padający deszcz dodał tylko uroku. A obie drużyny zapowiedziały, iż potyczka na piachu odbędzie się za rok.
Organizatorami festynu byli: Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, Stowarzyszenie „Budujemy Przystań”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha w Radomiu oraz Ochotnicza Straż Pożarna miasta Radomia. W jego organizację włączyły się również władze gminy Jedlińsk. Akcję honorowym patronatem objął Prezydent Radomia Radosław Witkowski.
{gallery}/aktualnosci/inne/zyciodajny-krwioobieg-215{/gallery}
Zespół Prasowy KWP zs. W Radomiu/RJ
źródło: www.kwp.radom.pl