Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynąć miały skargi dotyczące cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej. Zgodnie z przepisami, o przyjęcie do służby w Straży Granicznej mogą starać się osoby do 35. roku życia, z obywatelstwem polskim, wykształceniem minimum średnim, o nieposzlakowanej opinii i dające rękojmię zachowania tajemnicy. Jak podkreśla RPO Marcin Wiącek, nie dostrzega on racjonalnego uzasadnienia dla określenia takiego progu wiekowego w porównaniu z innymi służbami. Prace w tym temacie rozpoczęły się co najmniej parę miesięcy temu w Komendzie Głównej Straży Granicznej, a projekt odpowiednich zmian trafił już do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W sprawie cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej do jej szefa, gen. dyw. Tomasza Pragi, pisał jeszcze w październiku zastępca RPO Stanisław Trociuk. W piśmie prosił on o wskazanie szczególnych motywów takiego rozwiązania, które uzasadniały odmienne traktowanie kandydatów. Zgodnie z ustawą, zainteresowany służbą w Straży Granicznej nie może mieć więcej niż 35 lat. Zakłada się jednak szczególnie uzasadnione przypadki, ze względu na kwalifikację przydatne do służby, kiedy to starszy kandydat może zostać przyjęty do służby za zgodą szefa formacji.
Obywatele, którzy skarżą się na przepisy, oceniać mają ograniczenie wiekowe za dyskryminujące, a kwestia “szczególnie uzasadnionych przypadków” może powodować arbitralność decyzji KG SG. Nie ma bowiem kontroli jego decyzji. Co więcej, takie ograniczenia wiekowe nie występują w innych formacjach mundurowych, czyli np. w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej czy Służbie Ochrony Państwa. Dochodzić ma tu do “naruszenia określonej w art. 32 Konstytucji zasady równości oraz zakazu dyskryminacji, a także art. 60 Konstytucji, umożliwiającego obywatelom polskim korzystającym z pełni praw publicznych dostęp do służby publicznej na jednakowych zasadach”.\
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/znika-dyskryminujace-ograniczenie-wiekowe-przy-naborze-do-sg?
Foto: Straż Graniczna