“Przeszkolenie specjalistyczne składa się̨ z części teoretycznej oraz praktycznej (praktyk zawodowych) i kończy się̨ egzaminem na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej” – czytamy w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie rodzaju, zakresu oraz sposobu przeprowadzania przeszkolenia specjalistycznego do mianowania na pierwszy stopień́ oficerski Straży Granicznej. Jak się jednak okazuje, by zostać oficerem w SG, już niebawem odbycie praktyk zawodowych nie zawsze będzie koniecznie. Zgodnie z opublikowanym właśnie projektem nowelizacji dokumentu, komendant główny Straży Granicznej będzie mógł podjąć decyzję “o realizacji przeszkolenia specjalistycznego z pominięciem praktyk zawodowych”.
Szykują się zmiany w szkoleniu oficerskim funkcjonariuszy Straży Granicznej. Już niebawem, szkolenie specjalistyczne, którego ukończenie (wraz ze zdaniem egzaminu) jest niezbędne do mianowania na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej, składające się pierwotnie z dwóch części – teoretycznej i praktycznej – “w przypadkach wystąpienia zagrożenia epidemicznego, epidemii lub klęski żywiołowej” będzie mogło zostać przez szefa formacji ograniczone jedynie do części teoretycznej.
(…) projekt opracowany został z uwagi na konieczność dokonania niezbędnych zmian we wskazanym rozporządzeniu uwzględniających okoliczności wyjątkowe np. wystąpienie stanu epidemii, klęsk żywiołowych itp. mogących mieć wpływ na organizację procesu szkolenia.