Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy daleka jest od normalności. Obowiązujący na przygranicznych terenach stan wyjątkowy niebawem dobiegnie końca, na co rząd – nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw – stara się przygotować. Przy okazji zmian związanych z trwającym kryzysem granicznym, zdecydowano się znowelizować ustawę o Straży Granicznej, a lista regulacji, które zyskać mają nowy kształt, nie jest wcale taka krótka.
“Projektowana zmiana w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej oprócz tego, że stanowi odpowiedź na pilną potrzebę wzmocnienia ochrony integralności granicy Polski, będącej granicą UE i NATO, ma również na celu poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania z tym związane” – czytamy w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez MSWiA.
Zmian w projekcie ustawy jest całkiem sporo. Po pierwsze, nowe rozwiązania legislacyjne polegają na rozszerzeniu katalogu środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze Straży Granicznej o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Jak argumentują twórcy noweli, konieczność zmian wynika z “nasilającej się presji migracyjnej” a nowe ŚPB w rękach mundurowych z SG ma “poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej”.
W aktualnym stanie prawnym, w przypadkach określonych w art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2418), m.in. w razie zagrożenia nienaruszalności granicy państwowej lub niepodporządkowania się wydanym na podstawie prawa poleceniom oraz bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia własnego lub innej osoby, funkcjonariusze SG mogą używać chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, granatów łzawiących oraz innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających. Aktualnie plecakowe miotacze substancji obezwładniających wykorzystywane są przez Policję.
Zdaniem MSWiA, przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem “adekwatnym i proporcjonalnym”, a brak możliwości jego wykorzystania mogłoby “powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna”. Co więcej, zastosowanie plecakowych miotaczy zwiększyć ma bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy w “konfrontacji z agresywną, niepodporządkowującą się wydanym na podstawie prawa poleceniom, osobą i umożliwi jej obezwładnienie”.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/zmiany-w-przepisach-o-strazy-granicznej-sejm-zajmie-sie-nowela-ustawy?
Foto: Kronika Policyjna