NSZZ FSG otrzymał do zaopiniowana z Komendy Głównej SG zapisy dokumentu przygotowującego projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej
Cel zmiany:
Dostosowanie regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej do nowego stanu prawnego, ustalonego ustawą
z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Uchylenie przepisów rozporządzenia dotyczących kwestii, które w myśl ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw zostały uregulowane w ustawie o Straży Granicznej, obejmujących w szczególności usprawiedliwianie nieobecność w służbie z powodu choroby, podmiot któremu funkcjonariusz dostarcza zaświadczenie lekarskie, termin dostarczenia zaświadczenia lekarskiego usprawiedliwiającego nieobecność funkcjonariusza w służbie z powodu choroby, okres zwolnienia od zajęć służbowych niezbędnego do osobistego sprawowania opieki nad dziećmi lub nad innymi członkami rodziny, zwolnienia od zajęć służbowych w celu oddania krwi oraz w celu przeprowadzenia badań lekarskich, a także
dostosowanie dotychczas obowiązujących przepisów do wymogów wynikających z nowej ustawy.
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia ………………………………………… 2014 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej
Na podstawie art. 85 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.2) ) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U Nr 97, poz. 879 i z 2011 r. Nr 130, poz. 759) wprowadza się następujące zmiany:
1) w § 3 w:
a) ust. 1 po pkt 8 dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:
„9) dziecku małżonka funkcjonariusza w przypadku korzystania ze zwolnienia od zajęć służbowych z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad nim,
10) pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z członkiem rodziny w przypadku korzystania ze zwolnienia od zajęć służbowych z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad nim, o ile fakt ten nie jest znany przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych na podstawie innej dokumentacji służbowej.”,
b) ust. 1a zdanie wstępne otrzymuje brzmienie:
„Funkcjonariusz jest obowiązany dostarczyć do komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kadr aktualne zdjęcie, przedstawiające go w mundurze wyjściowym, niezwłocznie po:”;
2) w § 7 uchyla się ust. 6 – 8;
3) uchyla się § 9 i 10;
4) uchyla się § 12;
5) § 16 otrzymuje brzmienie:
„§ 16. Zwolnień od zajęć służbowych, o których mowa w § 8, 11, 13, 14 ust. 1 i 3 i w § 15, udziela bezpośredni przełożony funkcjonariusza.”.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.
Minister Spraw Wewnętrznych
1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz.U. Nr 248, poz. 1491).
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 677, Nr 170, poz. 1015, Nr 171, poz. 1016 i Nr 230, poz. 1371, z 2012 r. poz. 627, 664, 769 i 951 , z 2013 r. poz. 628, 675, 829, 1351 i 1650 oraz z 2014 r. poz. 463 i 486.
Poniżej uzasadnienie strony służbowej:
UZASADNIENIE
Zgodnie z upoważnieniem zawartym w art. 85 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.) minister właściwy do spraw wewnętrznych został zobligowany do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowego zakresu obowiązków funkcjonariuszy Straży Granicznej wynikającego ze stosunku służbowego oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania funkcjonariuszom zwolnień od zajęć służbowych. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonując powyższe upoważnienie ustawowe wydał rozporządzenie z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. Nr 97, poz. 879 i z 2011 r. Nr 130, poz. 759), zwane dalej „rozporządzeniem”.
Potrzeba zmiany rozporządzenia wynika z postanowień ustawy z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 502), która wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2014 r.
Niniejszy projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu obowiązków oraz podstaw, zakresu i trybu udzielania zwolnień od zajęć służbowych funkcjonariuszom Straży Granicznej przewiduje zmiany rozporządzenia w zakresie wynikającym z nowelizacji ustawy pragmatycznej, obejmujące uchylenie przepisów regulujących dotychczas zakres, który został unormowany w nowej ustawie, dotyczących:
1) dokumentu, który usprawiedliwia nieobecność w służbie z powodu choroby, podmiotu któremu funkcjonariusz dostarcza zaświadczenie lekarskie oraz terminu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego usprawiedliwiającego nieobecność funkcjonariusza w służbie z powodu choroby (§ 1 pkt 2 projektu),
2) przypadków, w których funkcjonariuszowi przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem albo innym chorym członkiem rodziny, określenia tych członków rodziny oraz dokumentu, który usprawiedliwia nieobecność funkcjonariusza w służbie z powodu choroby tych osób, a także okresu zwolnienia od zajęć służbowych niezbędnego do osobistego sprawowania opieki nad dziećmi lub nad innymi członkami rodziny (§ 1 pkt 3 projektu),
3) zwolnienia od zajęć służbowych w celu oddania krwi oraz w celu przeprowadzenia badań lekarskich (§ 1 pkt 4 projektu).
W projekcie uwzględniono konieczność określenia nowych wymogów w zakresie informowania o osobach, w związku z opieką nad którymi funkcjonariusz może otrzymać zwolnienie lekarskie – dziecko małżonka funkcjonariusza, a także fakt pozostawania członka rodziny funkcjonariusza we wspólnym gospodarstwie domowym (§ 1 pkt 1 lit. a projektu).
Projekt przewiduje również zmianę upraszczającą, polegającą na rezygnacji z dostarczania przez funkcjonariusza dwóch aktualnych zdjęć, na rzecz graniczenia tego obowiązku do jednego zdjęcia (§ 1 pkt 1 lit. b projektu).
Zmiana przewidziana w § 1 pkt 5 projektu ma charakter porządkowy, stanowiąc konsekwencję projektowanego uchylenia przepisów regulujących uprzednio zakres, który został unormowany w nowej ustawie.
Przedmiot regulacji zawartej w projekcie nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.
Projekt nie zawiera przepisów technicznych, zatem nie podlega notyfikacji zgodnie z trybem przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 z późn. zm.).