Aktualności Z prasy i mediów

Wysługa lat nie dla byłych funkcjonariuszy. Posłowie zmienią przepisy?

O tym, że przeniesienie się ze służb MSWiA do wojska nie jest takie proste, pisaliśmy już na kilka tygodni temu. Zmiana wymaga bowiem m.in. zgody szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji, a ten niezbyt często decyduje się na podjęcie takiej decyzji. Mundurowym, którzy chcą jednak zmienić “barwy”, pozostaje wtedy zwolnienie się z dotychczasowej służby i przyjęcie do wojska. I o ile mogą oni liczyć na “przepisanie” stopnia służbowego czy zaliczenie dotychczasowej służby do emerytury, o tyle wysługa lat – powiększająca comiesięczne uposażenie – stanowi pewien problem. Czy posłowie zdecydują się na zmianę przepisów w tej kwestii? 

“W zmianie przepisów lub ich doprecyzowaniu chodzi o byłych funkcjonariuszy służb mundurowych np. Policji, którzy sami zwolnili ze służby, aby móc podjąć służbę jako żołnierze zawodowi, ponieważ nie otrzymali zgody od Pana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji” – czytamy w petycji złożonej do Sejmu. Jak dodano, “po udanym przyjęciu do zawodowej służby wojskowej, przepisuje się im stopień na równorzędny z danej formacji mundurowej do wojskowego, okresy emerytalne łączy się, poprzednią służbę wlicza się do nagrody jubileuszowej, ale nie wlicza się wysługi lat z poprzedniej formacji do wysługi wojskowej”. To z kolei, jak podkreśla wnioskodawca, ma “przełożenie na uposażenie, brak dodatku stażowego, do wynagrodzenia (…)”. Zdaniem autora, przepisanie stopnia z innej formacji na stopień wojskowy, jest “równoznaczne z odpowiednim stażem wypracowanym w danej formacji”, a wysługa lat nie może zostać wyzerowana. Brak kontynuacji wysługi lat ma również skutki w dodatku za długoletnią służbę, wypłacanym po 15 latach w mundurze, czy dodatku przedemerytalnym po 25-latach i 28,5-latach.

Autor petycji prosi posłów o zmianę lub doprecyzowanie obowiązujących przepisów i wliczenie wysługi lat, stażu pracy byłych funkcjonariuszy służb mundurowych do wysługi wojskowej.

Wspierać “mobilność”?

Co o propozycji zmian w przepisach sądzą posłowie? Jak na razie nie wiadomo, bowiem niedawno termin rozpatrywania petycji przedłużono. Do sprawy odniosło się jednak Biuro Analiz Sejmowych. W wydanej opinii czytamy, że “przyjęcie rozwiązania postulowanego w petycji leżałoby w interesie wojskowych będących byłymi funkcjonariuszami poszczególnych służb” i, że – co oczywiste – “podwyższenie wynagrodzeń i zwiększenie innego rodzaju uprawnień żołnierzy zawodowych doprowadzi jednak do zwiększenia wydatków budżetowych na ten cel”. Jak zaznaczają sejmowi legislatorzy, “ewentualne uwzględnienie postulatu zawartego w petycji powinno więc wiązać się z pogłębioną oceną, czy i w jakim zakresie ustawodawca ma wspierać mobilność pomiędzy poszczególnymi służbami oraz osoby odbywające kolejno służbę w różnych formacjach we własnym interesie, a nie w potwierdzonym interesie określonych służb”.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Policja