O tym, że spór między funkcjonariuszami a rządem wkroczyć może w nową fazę, InfoSecurity24.pl informował już w ubiegły piątek. Mundurowi związkowcy, w piśmie do premiera, postawili ultimatum – zwiększenie waloryzacji i wprowadzenie dodatku progresywnego albo spór zbiorowy. Co więcej, przypomnieli też, że jeśli do porozumienia nie dojdzie, może powtórzyć się scenariusz z 2018 roku, kiedy to zdecydowano się na największy w ostatnich latach protest. Jak alarmują związkowcy, formacje czekać może też kadrowy armagedon, którego przyczyną mają być – jak tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów – nieroztropne rządowe decyzje dotyczące waloryzacji – tak uposażeń jak i emerytur.
“Jasne jest dla nas, że chodzi o głosy emerytów w przyszłorocznych wyborach do parlamentu” – mówi wprost w rozmowie z tvn24.pl szef policyjnych związkowców komentując dwutorową rewaloryzację rent i emerytur jaką rząd przewidział na przyszły rok. Jak dodaje, “ktoś nie przemyślał, jakie przyniesie to konsekwencje dla wszystkich służb mundurowych”. Jankowski podkreśla też, że wielu funkcjonariuszom będzie się bardziej “opłacało przejść na emeryturę”. Wśród mundurowych krążyć ma także – jak informuje portal – specjalna instrukcja dotycząca tego, jak najkorzystniej w przyszłym roku odejść z formacji.
Nie jest tajemnicą, że znacząca różnica miedzy wskaźnikiem waloryzacji dla uposażeń i emerytur stanowi jeden z poważniejszych argumentów skłaniających mundurowych do podjęcia decyzji o pożegnaniu się z mundurem. Jak tłumaczył w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, “odchodząc na emeryturę w styczniu lub lutym, policjanci (podobnie jak funkcjonariusze innych służb mundurowych – przyp. red.) otrzymają zarówno te 7,8-proc. jak i około 12-proc. w ramach waloryzacji emerytur”.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/waloryzacyjna-pulapka-szef-nszzp-ktos-nie-przemyslal-jakie-przyniesie-to-konsekwencje-dla-wszystkich-sluzb-mundurowych?
Foto: NSZZ Policjantów