Aktualności Z prasy i mediów

Waloryzacja uposażeń funkcjonariuszy niezgodna z ustaleniami? [AKTUALIZACJA]

Nie na to umawiać miały się ze związkami zawodowymi polskie władze? Mowa o wysokości tegorocznej waloryzacji uposażenia funkcjonariuszy, ustalonej jeszcze w ubiegłym roku, a dokładnie projekcie zmian w policyjnych przepisach, które nie do końca pokrywają się z tym, na co czekali mundurowi. Jak tłumaczą jednak przedstawiciele związkowców, wygląda na to, że dokument wraz z uzasadnieniem nie zawiera błędów, a – jak to ujęli – mankamenty. Wystarczyły one jednak, by wywołać wokół tematu niemałą burzę.

Policyjni związkowcy otrzymali do wglądu projekt rozporządzenia ws. szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalenia wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. I nie spodobało się im to, co w nim zobaczyli. Jego treść ma się nie pokrywać z tym, co ustalono jeszcze w grudniu 2022 roku, w ramach negocjacji z resortem spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi dokładnie o wysokość poszczególnych mnożników w tabeli grup zaszeregowania stanowisk służbowych policjantów. Ich wzrost opierać ma się, tłumaczą, “jedynie na wzroście kwoty bazowej o 7,8 proc., chociaż uzgodnienia w tym zakresie powinny uwzględniać wzrost o 9,36 proc.”, ze względu na fakt, że “podwyżka” rusza od marca, a nie stycznia. Nie zgadzać ma się to również z danymi wprowadzonymi do kalkulatora, udostępnionego przez resort spraw wewnętrznych i administracji, a służącego do obliczenia, jak kształtować będzie się pensja mundurowego po wprowadzeniu szeregu finansowych modyfikacji zaplanowanych na ten rok.

To powoduje, że obliczanie marcowej podwyżki w oparciu o zaproponowane dla poszczególnych stanowisk służbowych mnożniki kwoty bazowej daje niższy skutek niż to, co liczy “kalkulator” przygotowany przez Biuro Finansów KGP. Projekt nie uwzględnia też wskazówek, które w piśmie do Komendanta Głównego Policji określiła Pani Dyrektor Departamentu Budżetu MSWiA (L.dz. DB-W.0231.3.2022 z dn. 16.01.2023 r.) gdzie zaznaczono, że “wzrost uposażenia policjanta , w stosunku do roku 2022 wynosić będzie 9,36 proc. ze skutkiem przechodzącym z tego tytułu na kolejne lata budżetowe”.
FRAGMENT KOMUNIKATU NSZZ POLICJANTÓW

Ustalenia te zresztą potwierdzić miał podczas styczniowej odprawy kadry kierowniczej Policji wiceminister Maciej Wąsik. Jak relacjonowali związkowcy, podkreślać miał, że podniesienie waloryzacji uposażeń do poziomu 9,36 proc. sprawia, że jest ona wyższa niż w państwowej sferze budżetowej. Wąsik zapewnić miał również, że podwyższony poziom waloryzacji będzie miał trwały charakter, czyli tzw. skutki przechodzące na rok 2024 i na lata kolejne.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja