Jak życzyło sobie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak też się stało. Sejm uchwalił bowiem 24 lipca, w Święto Policji, ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych, które znajdują się pod nadzorem MSWiA oraz Służby Więziennej. “Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy projekt został przyjęty w takim konsensusie” – podkreślił w Sejmie minister Mariusz Kamiński. Za uchwaleniem dokumentu głosowało bowiem 440 posłów, przeciw – 3.
Przypomnijmy, że proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.
Jak wielokrotnie podkreślali autorzy projektu, rozwiązanie dotyczące dodatku motywacyjnego ma charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/superustawa-w-prezencie-na-swieto-policji-duze-poparcie-w-sejmie?
Foto: Sejm RP