W dniu 19 grudnia 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie odbyło się trzecie posiedzenie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych. Przedmiotem posiedzenia było tylko i wyłącznie przedstawienie propozycji przepisów w zakresie wdrożenia świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz rozwiązań wprowadzających Kartę Rodziny Mundurowej. NSZZ FSG reprezentował Marcin Kolasa, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FSG.
Propozycje dotyczące świadczenia mieszkaniowego:
- proponuje się zmianę podejścia i wprowadzenie rozwiązania w postaci prawa do zakwaterowania na wzór rozwiązań obowiązujących w resorcie obrony narodowej, tj. funkcjonariuszowi służby przygotowawczej i stałej przysługiwałoby prawo do zakwaterowania realizowane w formie jednego z czterech dostępnych wariantów,
- funkcjonariuszowi przysługiwałoby prawo wyboru sposobu realizacji wobec niego prawa do zakwaterowania w oparciu o dostępne w danej jednostce organizacyjnej warianty,
- funkcjonariusze, którzy wcześniej uzyskali wsparcie finansowe na zakup lokalu mieszkalnego na podstawie dotychczasowych przepisów, powinni zadeklarować zwrot tego świadczenia do swojej służby, aby mogli zostać objęci nowym świadczeniem mieszkaniowym (proponowane rozwiązanie – rozłożenie na raty, aby wypłata nowego świadczenia była przeznaczana na pokrycie zwrotu pobranego świadczenia na zakup lokalu do osiągnięcia pełnej należnej kwoty lub możliwość zwrotu otrzymanej pomocy finansowej w całości)
- wartość świadczenia mieszkaniowego stanowiłaby iloczyn kwoty podstawowej (obecnie 300 zł) i współczynnika lokalizacyjnego, którego wysokość określona byłaby dla poziomu danego powiatu, w którym znajduje się jednostka organizacyjna i/lub w którym funkcjonariusz pełni służbę, uwzględniając średnią cenę rynkową najmu lokali mieszkalnych w powiecie, a także szczególne znaczenie tej jednostki dla systemu ochrony granicy państwowej, porządku publicznego i systemu ochrony państwa,
- świadczenie mieszkaniowe byłoby wolne od podatku dochodowego (zmiana art. 21 ust. 1 pkt 77 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych),
- świadczenie mieszkaniowe stanowiłoby realne wsparcie finansowe w zakresie zapewnienia funkcjonariuszom zakwaterowania.
- Szacowany koszt wejścia w życie proponowanych rozwiązań wyniesie ok. 2 mld zł.
Z uwagi na fakt, że propozycja MSWiA dotycząca nowego świadczenia mieszkaniowego nie zawiera odprawy mieszkaniowej, przewodniczący ZG NSZZ FSG Marcin Kolasa wniósł o jej wprowadzenie na wzór obowiązujący w resorcie obrony narodowej.
W odpowiedzi wiceminister Mroczek odpowiedział, że z uwagi na koszt wejścia proponowanych rozwiązań nie ma możliwości uwzględnienia tego postulatu. Według wiceministra Mroczka istnieje możliwość skrócenia etapów wprowadzania świadczenia mieszkaniowego. Ustawa ma być przekazana do prac legislacyjnych w styczniu 2025 roku. Z tego powodu w styczniu 2025 należy ustalić, kiedy ma być osiągnięty etap 100%.
Przedstawiciele strony związkowej podtrzymali stanowisko, że świadczenie mieszkaniowe powinno zostać wprowadzone w całości ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2025 r. Ponadto zaproponowali aby funkcjonariusze, którzy wcześniej uzyskali wsparcie finansowe na zakup lokalu mieszkalnego na podstawie dotychczasowych przepisów, nie musieli dokonywać zwrotu otrzymanej pomocy finansowej.
Ważna informacja dla funkcjonariuszy Straży Granicznej.
W Departamencie Porządku Publicznego MSWiA prowadzone są prace nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o Straży Granicznej w zakresie uposażeń funkcjonariuszy, mającej na celu zniwelowanie różnic w służbach podległych resortowi SWiA w sposobie jego ustalania. Projektowane przepisy zakładają ustalenie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy SG na wzór tych obowiązujących w Policji i Państwowej Straży Pożarnej, zgodnie z którymi uposażenie zasadnicze obejmuje uposażenie ustalone zgodnie z zaszeregowaniem stanowiska służbowego do odpowiednich grup uposażenia oraz uposażenie ustalone według wysługi lat (w obecnym stanie prawnym uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy SG jest ustalane przy uwzględnieniu jedynie grupy i kategorii uposażenia z użyciem mnożników kwoty bazowej odpowiadających zajmowanemu stanowisku służbowemu, bez uwzględnienia wysługi lat). Przepis zostanie włączony do projektu ustawy „mieszkaniowej”.
Link do projektu ustawy Ustawa-mieszkaniowa-wstepny-zarys