Aktualności Z prasy i mediów

Szef MSWiA: podpisujemy umowy na uszczelnienie polsko-białoruskiej granicy

Resort spraw wewnętrznych i administracji bierze się za wzmocnienie polsko-białoruskiej granicy. „W tym tygodniu podpisujemy umowę na nową linię zapory elektronicznej. W przyszłym tygodniu chcemy podpisać umowę na uszczelnienie zapory fizycznej” – poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak dodał, są to przedsięwzięcia, które powinny zakończyć się do końca tego roku.

Minister spraw wewnętrznych i administracji był w czwartek gościem w Radiu Zet. Podczas rozmowy został poruszony temat bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej. „W tym tygodniu podpisujemy umowę na nową linię zapory elektroniczną. W przyszłym tygodniu chcemy podpisać umowę na uszczelnienie tej zapory fizycznej” – powiedział Tomasz Siemoniak.

„Musimy uszczelnić tę zaporę fizyczną, bo ta tragiczna sytuacja ze śmiercią naszego żołnierza wynikała z tego, że łatwo rozchylić pręty i po prostu przejść. Chcemy przeprowadzić takie działania, żeby było to niemożliwe. Zainstalować dodatkowe elementy” – podkreślił szef MSWiA. Dodał przy tym, że w sprawie granicy polsko-białoruskiej rząd chce, żeby „partnerzy z Unii Europejskiej znacznie bardziej angażowali się organizacyjnie i finansowo”.

Dopytywany o koszt budowy nowej zapory odpowiedział, że są to „kwoty rzędu kilkuset milionów złotych razem na te przedsięwzięcia, które przewidujemy w tym roku”. „Komendant (główny – przyp. red.) Straży Granicznej zapewnia mnie, że zakończymy to do grudnia, może nawet trochę wcześniej” – przekazał.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: SG