Aktualności Zarządu Oddziałowego Aktualności ZT przy PSG Radom

Świąteczna zbiórka krwi służb mundurowych pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” z niespodziankami dla krwiodawców

Już 19 grudnia w Radomiu odbędzie się ostatnia w tym roku zbiórka krwi organizowana przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu, a także Zarząd Terenowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Placówce SG w Radomiu. Świąteczną zbiórką krwi mundurowi z Radomia włączą się też w 13. edycję ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”, którą organizuje Straż Graniczna. Akcję będzie też wspierała drużyna siatkarska Moya Radomka Radom.

Pomoc w ratowaniu życia i zdrowia to nadrzędny cel 13. edycji akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” prowadzonej w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, a także w innych instytucjach i organizacjach oraz w punktach krwiodawstwa. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Krajowa Administracja Skarbowa.

Będzie to też ostatnia w tym roku zbiórka krwi organizowana przez mazowieckich policjantów. Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Na osoby, które tego dnia zechcą oddać krew czeka wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorów, w tym samochód audi na weekend.

Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi. Wśród policjantów i pracowników Policji jest dużo honorowych dawców krwi, którzy chętnie oddają ten drogocenny dar życia. Zapraszamy na ostatnią w tym roku zbiórkę krwi, która odbędzie się 19 grudnia. Krew będziemy oddawać dla 10-letniej Leny Dydak, która zachorowała na białaczkę i przebywa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie na oddziale hematologii i onkologii. A na krwiodawców czeka tego dnia wiele niespodzianek!

Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi. W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22-26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi.

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcamy do oddawania krwi. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona 19 grudnia (czwartek) w godz. 8.30-12.30 na parkingu przed budynkiem ZW NSZZ Policjantów na terenie KWP zs. w Radomiu przy ul. 11 Listopada 37/59.

Tym razem krew będziemy zbierać dla Leny, córki naszego kolegi Michała z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, która potrzebuje pomocy. Dziewczynka walczy z białaczką, jest bardzo dzielną i pogodną dziewczynką! Teraz przebywa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie na oddziale hematologii i onkologii.

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a dzięki krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew i w dniu następnym.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

– czujesz się zdrowy,

– ważysz nie mniej niż 50 kg,

– pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

– jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 19 grudnia.

Musisz być:

– po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

– z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl