(…)” W wyniku działań skierowanych na walkę z nielegalną migracją i przestępczością transgraniczną funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej W minioną środę zatrzymali 13 cudzoziemców oraz ujawnili setki tysięcy artykułów z podrobionymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi. Była to jedna z największych tego typu akcji w ostatnim czasie, przeprowadzona na terenie Polski.
Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej pojawili się w Wólce Kosowskiej przed jednym z magazynów handlowych około godz. 03.00 od razu przystępując do kontroli zarówno legalności pobytu jak i zatrudnienia cudzoziemców. W jej efekcie wylegitymowali 38, a następnie zatrzymali 13 cudzoziemców narodowości: pakistańskiej, ormiańskiej, bułgarskiej, hinduskiej, ukraińskiej, trudniących się handlem nielegalnym towarem. Realizacja działań w tym miejscu i o tej porze nie była przypadkowa, bowiem funkcjonariusze Straży Granicznej z uzyskanych informacji wiedzieli, że na parkingu tuż przed wejściem do jednego z magazynów znajduje się nielegalne targowisko utworzone z ponad 120 busów, wyładowanych podrabianą markową odzieżą i kosmetykami. To tu w określonych godzinach nocnych odbywał się regularny handel podróbkami.
Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt tysięcy artykułów znanych światowych marek, zapobiegając w ten sposób wprowadzeniu do obrotu nielegalnego towaru o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Skala ujawnionych podróbek oraz ich wartość czarnorynkowa pozwala szacować, że cudzoziemcy czerpali z tytułu nielegalnej działalności ogromne zyski. Opatrzone logiem markowych firm wyroby odzieżowe, obuwie, galanteria, kosmetyki, itp. sprzedawane były hurtowo handlarzom – pośrednikom, a następnie rozprowadzane do sklepów i na targowiska zarówno w Polsce jak i w Europie Wschodniej (Litwa, Ukraina, Białoruś).
Kancelarie prawne reprezentujące poszkodowane firmy obecnie prowadzą działania mające na celu określenie wysokości roszczeń skierowanych przeciwko sprawcom ww. czynów, powstałych z tytułu poniesionych szkód.
Wobec zatrzymanych cudzoziemców prowadzone są czynności procesowe. Ci, którzy mieli zalegalizowany pobyt na terytorium RP, ale złamali prawo trudniąc się nielegalnym procederem, Straż Graniczna podjęła czynności zmierzające do ponownego zbadania zasadności ich pobytu w Polsce. W zabezpieczeniu towaru i w pozostałych czynnościach procesowych funkcjonariuszy NwOSG wspierali funkcjonariusze Izby Celnej z Warszawy. (…)”
źródło: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/NOWA/AKTU_2013/21_grudnia_2013/index.html