Kierownictwo Straży Granicznej podkłada duże nadzieje w zapowiadanej służbie kontraktowej, która niebawem zostanie wprowadzona do formacji. „Liczymy na to, że faktycznie pozwoli to w krótkim czasie uzupełnić brakujący potencjał, który wykorzystywany jest bezpośrednio w ochronie granicy państwowej” – podkreślił zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski. SG chce już w przyszłym roku przyjąć na „kontrakt” 500 funkcjonariuszy, a docelowo zbudować ma ich być nawet 2 tys. Co istotne, ustawa, która zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w SG i Policji, właśnie została jednogłośnie przyjęta przez Senat, z którego trafi prosto na biurko prezydenta.
Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej w ekspresowym tempie „przeszedł” przez Senat. W czwartek senatorowie jednogłośnie przyjęli dokument bez poprawek (za głosowało 91 parlamentarzystów). Oznacza to, że ustawa, którą wcześniej przyjął także Sejm – o czym InfoSecurity24.pl informowało w zeszłym tygodniu – trafi z Senatu prosto na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.
Dokument, który w czwartek przyjęli senatorowie, zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w Policji i Straży Granicznej. I właśnie kierownictwo tej drugiej formacji podległej resortowi spraw wewnętrznych i administracji podkłada duże nadzieje we wprowadzeniu nowej możliwości zatrudnienia. Mówił o tym, na czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski. „Liczymy na to, że faktycznie pozwoli to w krótkim czasie uzupełnić brakujący potencjał, który jest wykorzystywany bezpośrednio w ochronie granicy państwowej. Mówię tutaj o służbie kontraktowej” – podkreślił generał Michalski.
„Jesteśmy na dobrej drodze, żeby taka służba pojawiła się w Straży Granicznej. Oczywiście obniżamy pewne kryteria, jeżeli chodzi o przyjęcia osób do służby kontraktowej. Oni będą troszkę na innych warunkach funkcjonować niż służba przygotowawcza. Kontrakty będą zawierane na 3 do 5 lat z możliwością przedłużenia o kolejny okres” – tłumaczył zastępca komendanta głównego SG.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Straż Graniczna