Rekrutacja do Straży Granicznej składa się dwóch etapów. Aby wstąpić w jej szeregi konieczne będzie między innymi pozytywne zaliczenie testu sprawności fizycznej oraz testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej. Formacja kusi jednak zarobkami – kursant może liczyć na 2400 złotych netto, a po ukończeniu szkolenia uposażenie funkcjonariusza wzrasta do około 3250 złotych netto. Dodatkowo od 1 stycznia 2020 roku zaplanowano wzrost miesięcznego uposażenia o nie mniej niż 500 złotych brutto.
Zatrudnienie w Straży Granicznej może otrzymać osoba, która posiada wyłącznie obywatelstwo polskie oraz która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Jeśli spełnione zostaną te dwa warunki, po kontakcie z odpowiednią jednostką terytorialną SG możliwe jest przystąpienie do rekrutacji składającej się z dwóch etapów.
Etap 1
Dotyczy głównie weryfikacji tożsamości kandydata. Konieczne będzie zatem osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby do wybranej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej. Do listu należy dołączyć takie dokumenty jak:
- wypełniony kwestionariusz osobowy (dostępny na stronie internetowej Komendy Głównej Straży Granicznej),
- dwie aktualne, kolorowe fotografie w formacie wymaganym do dowodu osobistego,
- kserokopia dowodu osobistego,
- kserokopia książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby,
- kserokopie aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wydanego nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami od dnia złożenia podania o przyjęcie do służby – tylko w przypadku kandydatów posiadających aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych,
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
- kserokopie odpisów skróconego aktu urodzenia kandydata/ki oraz skróconego aktu małżeństwa (o ile dotyczy to kandydata/ki),
- kserokopia paszportu, o ile kandydat/ka go posiada.
Ponadto kandydat składając podanie winien przedłożyć do wglądu oryginały wyżej wymienionych dokumentów, posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych i zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych (dotyczy tylko osób posiadających już takie dokumenty) oraz akt mianowania na ostatni stopień wraz z podstawą prawną (dotyczy tylko osób pełniących służbę w innych formacjach).
Oryginały wyżej wymienionych dokumentów należy przedłożyć podczas rozmowy informacyjnej, w trakcie której przedstawiciel komórki kadrowej poinformuje kandydata o przebiegu postępowania kwalifikacyjnego oraz dokona wstępnego sprawdzenia poprawności wypełnienia kwestionariusza osobowego i kompletności przedkładanych dokumentów.
Etap 2
W trakcie drugiego etapu następuje złożenie przez kandydata egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Składa się on z następujących części:
- testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej,
- testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego),
- testu sprawności fizycznej,
- rozmowy kwalifikacyjnej.
Szczegółowe wytyczne poszczególnych części egzaminów oraz przykładowe testy dostępne są na stronie www.strazgraniczna.pl.
Po przyjęciu do służby, nowy funkcjonariusz SG jest kierowany na 3,5 miesięczne szkolenie podstawowe w jednym z ośrodków szkoleń Straży Granicznej, a potem miesięczną praktykę w macierzystej jednostce. Na koniec odbywa się 3,5 miesięczne szkolenie podoficerskie. Kursant ma zapewnione wyżywienie, pobyt w jednym z ośrodków szkolenia oraz podstawowe wynagrodzenie w wysokości 2400 złotych netto. Po ukończeniu szkolenia uposażenie wzrasta do około 3250 złotych netto.
Szanse na przyjęcie w szeregi funkcjonariuszy ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną.
Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
- o nieposzlakowanej opinii,
- niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystająca w pełni z praw publicznych,
- posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
- gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
- dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
- która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.
Czytaj więcej, źrodło: https://ochrona24.info/17079,solidne-uposazenie-a-od-nowego-roku-podwyzki/?fbclid=IwAR2Vq-CTUxXHCJqbl6Hoy3yGAuf2wxzg93GKANuQNfr7Y7KNZon8sOTYtPg
Foto: Piotr Niemiec – NwOSG