Komunikat ze spotkania w MSW
W dniu 1 lipca 2013 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotra Stachańczyka z przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej NSZZ FSG w kwestii projektu ustawy ws. L-4 oraz procesu reorganizacji w Straży Granicznej.
W spotkaniu uczestniczyli:
1. gen. bryg. SG Dominik Tracz – Komendant Główny SG
2. gen. bryg SG Marek Borkowski – Zastępca Komendanta Głównego SG
3. Grzegorz Polak – Dyrektor Departamentu Unii Europejskiej i współpracy Międzynarodowej
oraz przedstawiciele NSZZ FSG:
1. mjr SG Marcin Kolasa – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG
2. mjr SG Tomasz Deszcz – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG
3. chor. sztab. SG Marcin Czępiński – Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG
4. mjr SG Mariusz Wiśniewski – Przewodniczący ZO NSZZ FSG przy Śląskim OSG
5. por. SG Bartłomiej Galanty – Przewodniczący ZO NSZZ FSG przy Bieszczadzkim OSG.
6. st. chor. sztab. Robert Lis – Przewodniczący OOZ NSZZ FSG przy Nadwiślańskim OSG.
7. st. chor. SG Kryspin Żytkowicz – Przewodniczący ZO przy Karpackim OSG.
8. st. chor. sztab. SG Piotr Bazyluk – Przewodniczący ZO NSZZ FSG przy Podlaskim OSG.
9. mjr SG Wojciech Mikusek – Wiceprzewodniczący ZO NSZZ FSG przy Sudeckim OSG.
10. mjr SG Adam Cybort – Przedstawiciel ZO NSZZ FSG przy Nadodrzańskim OSG.
W trakcie spotkania przedstawiciele NSZZ FSG przedstawili Panu Ministrowi stanowisko w sprawie przyjętego przez Rząd RP w dniu 28 maja 2013 roku projektu ustawy o zmianie ustaw o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służb kontrwywiadu wojskowego oraz służby wywiadu wojskowego, ustawy o służbie więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Poinformowano Pana Ministra, że dotychczasowy sposób prowadzenia negocjacji przez MSW wywołał negatywne reakcje wśród funkcjonariuszy. Zgłoszono konieczności uregulowania kwestii nadgodzin oraz gratyfikacji za służbę pełnioną w porze nocnej, święta i dni ustawowo wolne od pracy oraz wprowadzenia autopoprawki do projektu rządowego ws. L-4 w postaci co najmniej 90-dniowego okresu karencji w danym roku kalendarzowym w trakcie którego uposażenie funkcjonariusza przebywającego na zwolnieniu lekarskim nie ulegałoby zmniejszeniu. Podtrzymano gotowość NSZZ FSG do rozmów z MSW w kwestii spraw dotyczących funkcjonariuszy.
Minister Piotr Stachańczyk, w odpowiedzi na stanowisko NSZZ FSG poinformował zebranych, że w lipcu br. rozpoczną się w sejmie prace nad przedmiotowym projektem. W związku z powyższym, podczas spotkania nie będzie prezentował stanowiska. Zdaniem Pana Ministra wątpliwości budzi istnienie odrębnych rozwiązań dla służb mundurowych. Miejscem prac nad ostatecznym kształtem ustawy jest teraz sejm.
Kolejna część spotkania dotyczyła przebiegu reorganizacji w Straży Granicznej. Zwrócono uwagę na społeczne konsekwencje wdrożenia zmian a w szczególności faktu odchodzenia ze służby doświadczonych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Przekazano informację o przypadku niedotrzymania terminu zakończenia rozmów kadrowych z funkcjonariuszami SG. Ponownie poruszono kwestię pozostawienia samodzielnej placówki w m. Goleniów i przenoszenia funkcjonariuszy do innych służb mundurowych i jednostek organizacyjnych w Straży Granicznej. Przekazano materiały uzasadniające pozostawienie PSG w Goleniowie.
Minister Piotr Stachańczyk w swoim wystąpieniu uzasadnił potrzebę przeprowadzenia procesu reorganizacji w Straży Granicznej i poinformował zebranych, że MSW podjęło rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie umożliwienia przechodzenia do pracy w Służbie Więziennej pracowników cywilnych. W dniu 7 lipca Pan Minister przewiduje swoją wizytę w Szczecinie.
Podczas spotkania gen. bryg. Dominik Tracz przekazał, że w dniu 15 lipca 2013 roku mają być zakończone rozmowy kadrowe z funkcjonariuszami. Rok 2013 to czas budowania struktur. Natomiast rok 2014 to czas oceny tych prac i ewentualnych zmian. W najbliższym czasie spodziewane jest zakończenie prac nad strukturami komend oddziałów. Pan komendant główny SG podtrzymał stanowisko, że przenoszenie funkcjonariuszy SG z południowej i zachodniej granicy kraju, wyrażających gotowość dalszego pełnienia służby w jednostce organizacyjnej SG na granicy zewnętrznej obywać się będzie na zasadach stosowania trybu przeniesienia z urzędu. Powyższego rozwiązania nie przewiduje się podczas przenoszenia funkcjonariuszy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi na granicy wewnętrznej.
Na zakończenie spotkania przedstawiciele NSZZ FSG zaapelowali o zatrudnienie jak największej liczby funkcjonariuszy w dotychczasowych miejscach pełnienia służby oraz ułatwienia w przechodzeniu do innych służb mundurowych.
Wiceprzewodniczący KKW NSZZ FSG
Marcin Kolasa
{gallery}aktualnosci/inne/spotkanie-z-ministrem-stachanczykiem-lipiec-2013{/gallery}