Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka o rozważenie zasadności zmian ustawodawczych, dopuszczających przenoszenie żołnierzy zawodowych do Policji i Straży Granicznej oraz innych służb resortu. „Żołnierze nie mają możliwości przeniesienia się do Policji i Straży Granicznej, podczas gdy funkcjonariusze obu tych służb mogą podjąć zawodową służbę wojskową. Budzi to wątpliwości co do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu” – ocenił RPO.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił uwagę, że wpłynął do niego wniosek wskazujący, że żołnierze zawodowi zostali pozbawieni możliwości przeniesienia do służby w Policji i Straży Granicznej. „Podczas gdy funkcjonariusze obu tych służb uprawnieni do podjęcia zawodowej służby wojskowej. Problem dotyczy także pozostałych służb podległych MSWiA” – wskazał RPO.
„Funkcjonariuszom wielu służb mundurowych przyznano zatem uprawnienie przeniesienia do Policji albo SG pod warunkiem, że mają szczególne predyspozycje. Żołnierze podlegają zbliżonym obowiązkom oraz ograniczeniom (w niektórych przypadkach nawet dalej idącym), jakie istnieją w innych służbach. Podlegają też zbliżonej pragmatyce zawodowej; w niektórych przypadkach (np. na granicy wschodniej) wykonują nawet wspólne zadania” – zauważył Rzecznik.
W piśmie do szefa MSWiA czytamy również, że takie wyłączenie budzi wątpliwości RPO w zakresie „naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”. „Funkcjonariuszom Policji i SG, a także innych służb, przyznano możliwość przeniesienia do służby w ramach zawodowej służby wojskowej. A policyjna pragmatyka służbowa umożliwia przeniesienie funkcjonariusza SKW do Policji, pozbawia jednak takiej możliwości żołnierzy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Oznacza to nierówne traktowanie żołnierzy i funkcjonariuszy w ramach jednej formacji” – zaznaczył Marcin Wiącek.
źródło: infosecurity24.pl