Aktualności Z prasy i mediów

Służby MSWiA chcą wyższych diet. W wojsku podniesiono je o 400 proc.

Związkowcy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji zaapelowali do rządu o podwyższenie dziennej stawki diety do 180 złotych dla funkcjonariuszy, którzy walczą ze skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Analogiczne przepisy chce wprowadzić dla żołnierzy Ministerstwo Obrony Narodowej, które już opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia MON ws. dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych. Dokument zakłada „zastąpienie dotychczas wypłacanego żołnierzom zawodowym niestałego dodatku specjalnego (w wysokości 45 zł dziennie) – dietą z tytułu odbywania krajowej podróży służbowej, w wysokości 400% stawki diety (tj. 180 zł dziennie)”.

„Powyższe oznaczać będzie wzrost gratyfikacji finansowej z tytułu wykonywania zadań związanych z udziałem żołnierzy w akcji przeciwpowodziowej na terenie południowo-zachodniej Polski z 45 złotych do 180 złotych” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu rozporządzenia.

O podobne rozwiązanie, uwzględniające funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, zaapelowali związkowcy ze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji. „Propozycja MON jest jak najbardziej zasadna i świadczy o dbałości resortu o żołnierzy. Jednak nieuwzględnienie w projektowanych przepisach funkcjonariuszy służb podległych MSWiA jest nieakceptowalne i wysoce niestosowne z uwagi na ich kluczą rolę w niesieniu pomocy, ratowaniu życia i zapewnieniu bezpieczeństwa” – podkreślili we wspólnym piśmie do premiera Donalda Tuska szefowie Zarządu Krajowego ZZS „Florian”, Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

„Warto również podkreślić, że powyższy projekt jest kolejnym przykładem pominięcia funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i niedocenienia ich roli i postawy. (…) Następnym przykładem, który można wskazać w zakresie nierównego traktowania funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, a żołnierzy są przepisy m.in. w zakresie świadczeń socjalnych. W szczególności dotyczy to wysokości pomocy finansowej na zakup lokalu mieszkalnego i równoważnika za brak kwatery” – wskazali w piśmie związkowcy.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: SG

Pisma związkowców: