Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG im. jest partnerem akcji „Karta Ratownicza w pojeździe”.
Głównym celem akcji jest usprawnienie działań ratowniczych, które mogą mieć wpływ na przyspieszenie akcji wydostania poszkodowanych z wraku samochodu biorącego udział w poważnej kolizji. Karty Ratownicze jako inicjatywa ogólnoeuropejska, zawierają ustandaryzowane informacje potrzebne do sprawnego przeprowadzenia czynności ratunkowych. W Karty Ratownicze zostały zaopatrzone pojazdy służbowe i cały czas trwają działania, aby jak najwięcej kart trafiło do pojazdów prywatnych mundurowych.
Dzięki Kartom Ratowniczym ekipy ratunkowe nie muszą każdorazowo zastanawiać się nad konstrukcją danego modelu, a co za tym idzie są w stanie przyspieszyć akcję wydostania poszkodowanych z wraku nawet o 30%.
Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja umieszczona na kartce formatu A4, która przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami tj. umiejscowienie wzmocnień karoserii, rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa, umiejscowienie akumulatora i zbiornika paliwa, czy gazowych napinaczy pasów. Zdecydowanie bardziej obszerne są Karty Ratownicze przygotowane dla pojazdów o napędach alternatywnych – elektrycznych, hybrydowych czy nawet wodorowych. Karty do takich samochodów to w praktyce kilka stron będących graficzną instrukcją, przedstawiające w możliwe skondensowany sposób informacje dotyczące prowadzenia akcji w danym pojeździe.
Do akcji może za darmo przystąpić każdy kierowca. Na stronie kartyratownicze.pl znajduje się baza Kart Ratowniczych najpopularniejszych marek pojazdów, spośród których można wybrać model użytkowanego auta.
Karty Ratownicze można odebrać w biurze Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy NwOSG oraz w Zarządach Terenowych NSZZ FSG.
Czytaj też: