W środę, 8 marca br. Senat przyjął bez poprawek projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Podczas prac nad ustawą w Senacie szczegółowe informacje na temat nowych rozwiązań legislacyjnych przedstawił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wiceminister podkreślił, że w sprawie procedowanych przepisów udało się wypracować ponadpartyjny kompromis.
Dyskusja zarówno w Sejmie, jak i w Senacie była bardzo merytoryczna, a pomysł wprowadzenia tak szerokiego świadczenia dla wdów i sierot zyskał aprobatę zarówno posłów, jak również senatorów
– powiedział.
Wsparcie dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy
Przyjęte rozwiązania zagwarantują wsparcie finansowe uprawnionym członkom rodziny funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz żołnierzy.
Pomoc otrzymają bliscy funkcjonariuszy i żołnierzy, których śmierć nastąpiła m.in. w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Świadczenie trafi również do rodziny funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy poza służbą podjęli czynności związane z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, skutkujące narażeniem własnego życia lub zdrowia. Obejmie także bliskich funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy stracili życie w związku z pełnieniem służby w strefie działań wojennych albo w strefie konfliktu zbrojnego w czasie wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa.
Czytaj więcej, źródło: MSWiA
Foto: Senat RP