Aktualności

Potrzeba blisko 3 miliardów złotych na pilne inwestycje w Straży Granicznej

Jak podaje portal infosecurity24.pl w Straży Granicznej pilne inwestycje wyceniono na blisko 3 miliardy złotych.

W artykule dużo ciekawych informacji o zabezpieczaniu infrastruktury, natomiast brak konkretów o sprawach osobowych. Formacja bez funkcjonariuszy nawet z najlepszą infrastrukturą niewiele znaczy.

Poniżej fragment artykułu z portalu. Zachęcamy do przeczytania całości.

Budowa perymetrii na granicy z Ukrainą, modernizacja bazy szkoleniowej, stworzenie dodatkowych miejsc związanych ze służbą kontraktową oraz dostosowanie budynków do przepisów BHP i ppoż. – to tylko niektóre z najpilniejszych inwestycji, które planuje Straż Graniczna.  „Łącznie potrzeby Straży Granicznej, to ponad 2,5 miliarda złotych, bliżej 3 miliardów złotych” – podkreśliła zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska. Warto przypomnieć, że budżet formacji na przyszły rok – z którego zapewnić trzeba finansowanie dla całej formacji – to nieco ponad 3,1 mld złotych.

W tym tygodniu w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Tym razem gremium pochyliło się nad potrzebami modernizacyjnymi Straży Granicznej ze szczególnym uwzględnieniem granic wewnętrznych. „W związku z sytuacją, która ma miejsce na granicy wschodniej, jak również z wejściem Polski do Schengen w 2007 roku, w zasadzie większość inwestycji, zapotrzebowania na zakup sprzętu koncentrowało się na granicy wschodniej” – zauważyła podczas posiedzenia zastępca dyrektora Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA Renata Leoniak. Jak dodała, granica wewnętrzna wymaga „teraz też zwrócenia uwagi, większego zainteresowania i doposażenia”.

„Faktycznie nasza infrastruktura na granicy wewnętrznej i na terytorium kraju jest w zdecydowanie gorszym stanie. Oczywiście ma to związek z tym, że od momentu wejścia Polski do strefy Schengen inwestycje koncentrowały się na granicy wschodniej, bo i też były w głównej mierze finansowane ze środków Unii Europejskiej” – podkreśliła z kolei zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska.

Przede wszystkim wzmocnienie ochrony zewnętrznej granicy UE

Zanim jednak generał Wioleta Gorzkowska przedstawiła najpilniejsze potrzeby modernizacji obiektów ochraniających granicę wewnętrzną Polski, wiceszefowa SG poinformowała o potrzebach dotyczących wzmocnienia infrastruktury w ochronie granicy państwowej, której wartość formacja wyceniła na 1,464 mld złotych. Generał uzasadniła to obecną sytuacją geopolityczną. „To są dla nas jednak cały czas priorytety i najważniejsze zadania infrastrukturalne” – zaznaczyła.

„Przede wszystkim mam tu na myśli rozbudowę systemu nadzoru ochrony granicy państwowej, czyli tak zwanego systemu perymetrycznego. Mamy już wybudowany system perymetryczny na granicy lądowej z Białorusią, na granicy z Rosją. W tej chwili trwają inwestycje w zakresie budowy perymetrii na rzecznych odcinkach granicy z Białorusią, czyli Bug, Świsłocz i Istoczanka. Natomiast dążymy do tego, żeby systemem perymetrycznym objąć całą granicę zewnętrzną i również granicę z Ukrainą. To są te nasze priorytety, w tym zakresie, na kolejne lata” – powiedziała. Według wyliczeń formacji budowa systemu perymetrycznego na odcinku granicy lądowej z Ukrainą kosztować będzie 398 milionów złotych.

Według generał Gorzkowskiej dopełnieniem perymetrii będzie budowa kolejnych 22 wież obserwacyjnych, których koszt wyceniono na 126 milionów złotych. „Są to konstrukcje, na szczycie których umiejscowione są urządzenia optoelektroniczne, które pozwalają wykryć osoby z kilkunastu kilometrów i są jakby zintegrowane z systemami nadzoru, co pozwala na to, że operatorzy w centrum nadzoru mają zobrazowanie w czasie rzeczywistym nie tylko z linii granicy, ale również w strefie nadgranicznej” – wyjaśniła.

Kolejną ważną, strategiczną inwestycją – według SG – jest budowa systemu radarowego polskich obszarów morskich, czyli perymetria linii morskiej. „Mamy system, ale on jest praktycznie całkowicie wyeksploatowany, nie daje gwarancji właściwego nadzoru linii morskiej. Stąd zachodzi pilna potrzeba modernizacji, którą oszacowaliśmy na minimum 250 milionów złotych, z czego 80 milionów złotych mamy zabezpieczonych ze środków unijnych. Poszukujemy źródła sfinansowania pozostałej kwoty” – podkreśliła wiceszefowa formacji.

…….

Cały artykuł dostępny na stronie infosecurity24.pl, link poniżej

Foto: SG

źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-graniczna/straz-graniczna-w-potrzebie-pilne-inwestycje-wyceniono-na-blisko-3-miliardy