W dniu 6 maja 2016 roku w gmachu siedziby resortu spraw wewnętrznych i administracji odbyło się pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego.
Ze strony ZO NSZZ przy NwOSG udział wzięli kol. Marcin Czępiński oraz kol. Adam Ostrowski. Nasi przedstawiciele zostali przydzieleni do zespołu mającego wypracować optymalne rozwiązanie dotyczące przyznania ekwiwalentu pieniężnego za pełnienie służby w czasie przekraczającym ustawowo określoną normę czasu służby.
Następne posiedzenie robocze zespołu odbędzie się 24 maja br.
Przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej do poszczególnych grup roboczych:
a) Grupa Robocza ds. Opracowania i wdrożenia programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowania pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy: 1) Karol PATERSKI, 2) Dariusz GRZĄDKOWSKI.
b) Grupa Robocza ds. Wypracowania zasad wypłaty należności za ubezpieczenia społeczne byłym funkcjonariuszom bez uprawnień emerytalnych: 1) Lech SKIBICKI 2) Kryspin ŻYTKOWICZ.
c) Grupa Robocza ds. Podsumowania działania ustawy L-4: 1) Marcin KOLASA, 2) Piotr BAZYLUK.
d) Grupa Robocza ds. Nadgodzin w służbach mundurowych: 1) Marcin CZĘPIŃSKI, 2) Adam OSTROWSKI.
f) Grupa Robocza ds. Ostatecznego kształtu ustawy modernizacyjnej na lata 2017-22: 1) Mariusz TYL, 2) Tomasz DESZCZ.
Informacja ze strony MSWiA:
“(…)- Naszym celem jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań, dzięki którym obywatele będą czuli się bezpiecznie, a służby będą mogły pracować w godnych warunkach – powiedział minister Mariusz Błaszczak otwierając pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Inauguracyjne spotkanie, w którym uczestniczył również wiceminister Jarosław Zieliński, zorganizowane zostało w piątek 6 maja w siedzibie resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Mariusz Błaszczak, szef MSWiA zapowiedział, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował projekt ustawy modernizacyjnej służb na lata 2017-2020. Minister podkreślił, że to narzędzie pozwoli wyposażyć służby w nowoczesny sprzęt oraz zapewni odpowiednie wynagrodzenie funkcjonariuszom i pracownikom. – Myślę, że nikt z Państwa uczestniczących w spotkaniu nie wątpliwości, co do zasadności tego rozwiązania – powiedział Mariusz Błaszczak.
Minister zapowiedział również, że wspólnie z komendantami będzie przywracał etos służby. Już teraz szef MSWiA wyróżnia funkcjonariuszy, którzy po pracy podejmują interwencje, podczas których ratują życie i zdrowie obywateli.
W trakcie spotkania przyjęto nowy regulamin szczegółowo określający zasady pracy. Dokument przewiduje między innymi, że forum będzie zbierało się na posiedzeniach co najmniej raz na kwartał.
W dalszej części posiedzenia swoje prace rozpoczęło sześć grup roboczych, którymi kierują wyznaczeni koordynatorzy. Zespoły zajmują się równymi obszarami tematycznymi m.in. podsumowaniem działania ustawy L4 czy ostatecznym kształtem ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020.
Minister Mariusz Błaszczak zaproponował, żeby kolejne posiedzenie forum odbyło się w drugiej połowie września.
Zadaniem Forum Dialogu Społecznego jest między innymi ocena aspektów społecznych i ekonomicznych sytuacji zawodowej funkcjonariuszy i pracowników cywilnych służb resortu spraw wewnętrznych i administracji. Gremium zajmować się będzie również analizą ważnych zagadnień z punktu widzenia osób pracujących w służbach mundurowych. Pracami forum kieruje przewodniczący, czyli minister spraw wewnętrznych i administracji lub wyznaczony przez niego przedstawiciel kierownictwa resortu.
źródło: https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/14474,Posiedzenie-Forum-Dialogu-Spolecznego.html