Aktualności Z prasy i mediów

Policyjne uposażenie będzie wyższe. Blisko tysiąc złotych więcej na start

Resort spraw wewnętrznych i administracji odsłonił kolejny „rąbek tajemnicy”, jak chce zwiększyć liczbę policjantów. „Będziemy zrównywać pierwszą płacę policjantów i innych służb z poborami żołnierzy zawodowych. W tej chwili jesteśmy w procedurze uzgodnień z ministrem finansów i za dwa, trzy miesiące pierwsza pensja policjantów będzie wyższa o blisko tysiąc złotych” – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o to, jak resort chce zwiększyć liczbę policjantów. „Wdrożyliśmy wiele rozstrzygnięć, które przyniosą dobre efekty” – podkreślił Czesław Mroczek. Wśród rozstrzygnięć wymienił m.in. to, że MSWiA chce zmniejszyć wymogi dotyczące powrotów do służby byłych policjantów.

„Liczymy na to, że znaczna część byłych policjantów, którzy zostali zmuszeni do odejścia bądź odeszli z uwagi na fatalną atmosferę w Policji, powróci do służby” – powiedział. Dodał przy tym, że w Sejmie „za chwilę będzie projekt ustawy dotyczący ułatwienia powrotu byłym policjantom do służby”.

Kolejnym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności służby w Policji ma być – według wiceszefa MSWiA – zrównanie pierwszej płacy policjantów i innych służb z poborami żołnierzy zawodowych. „W tej chwili jesteśmy w trakcie wydawania rozporządzenia, które zwiększy to pierwsze uposażenie dla policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zwiększymy zatem konkurencyjność, atrakcyjność służby policyjnej” – wyjaśnił Mroczek.

„Pomysł polega na tym, żeby pierwsze uposażenie policjanta było na takim samym poziomie jak pierwsze uposażenie żołnierzy zawodowych. W tej chwili żołnierze mają o blisko tysiąc złotych więcej. W związku z tym będziemy mieli kolejną istotną podwyżkę dla osób wstępujących do Policji” – przekazał.

Dopytywany o to, kiedy policjanci będą mogli liczyć na wyższe pierwsze uposażenie odpowiedział, że MSWiA jest teraz „w procedurze uzgodnień z ministrem finansów”. „Za dwa, trzy miesiące pierwsza pensja policjantów będzie wyższa o blisko tysiąc złotych” – powiedział Czesław Mroczek.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja