Publikujemy pismo Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zawierające zaproszenie do udziału w pracach Federacji Służb Mundurowych i Publicznych dla związków zawodowych działających w poszczególnych służbach mundurowych.
Pismo skierowane do ZG NSZZ FSG, ZK ZZS “Florian”, ZG NSZZ Pracowników Pożanictwa, ZG NSZZ FiPW
Poniżej treść pisma:
W nawiązaniu do pisma z dnia 21.06.2016 r. adresowanego do Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, przypominam, że w początkowych pracach nad utworzeniem Federacji Służb Mundurowych i Publicznych uczestniczyli przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, NSZZ Pracowników Pożarnictwa oraz NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Podjęcie tych prac wynikało z przeświadczenia o konieczności sformalizowania, a także wychodzącego naprzeciw aktualnym wyzwaniom rozszerzenia formuły, realizowanej wcześniej w ramach Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Organizacje, których jesteście przewodniczącymi, wiedząc 0 działaniach prowadzonych w kierunku powołania Federacji Służb Mundurowych i Publicznych, wycofały się z nich. wybierając inny sposób funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Pomimo to zarejestrowana w sądzie Federacja Służb Mundurowych i Publicznych, której kongres odbył się 9 czerwca 2016 roku pozostaje organizacją otwartą i zaprasza do udziału w niej także NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, ZZS Florian”, NSZZ Pracowników Pożarnictwa i NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. W każdej chwili możecie przystąpić do FSMiP i będziecie w niej mile widziani.
Prowadzone obecnie prace w ramach Forum Dialogu Społecznego przy MSWiA, którego pomysłodawcą był NSZZ Policjantów, dowodzą, iż w najważniejszych dla naszych środowisk sprawach, takich jak ustawa modernizacyjna i ustawa o L-4. powinniśmy mówić i taktycznie mówimy jednym głosem. Rozszerzona formuła, która daje Federacja Służb Mundurowych i Publicznych, stwarza możliwość jeszcze skuteczniejszego zabiegania o wspólne ccłc, niż miało to miejsce uprzednio w ramach nieformalnej struktury Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Ideą powołania Federacji Służb Mundurowych i Publicznych było zrzeszenie organizacji reprezentujących szeroko rozumianą sferę publiczną, której przedstawiciele negocjowaliby nie tylko z kierownictwami poszczególnych resortów, ale także z rządem w sprawach dotyczących całej sfery budżetowej.
Wbrew obawom wyrażanym przez niektóre organizacje, nowo powołany Zarząd Główny Federacji Służb Mundurowych i Publicznych podjął decyzję o niepotrącaniu składek członkowskich FSMiP. opierając się na pracy społecznej swoich władz. Uważamy, żc ułatwi to decyzję o wstąpieniu do Federacji kolejnym związkom zawodowym, nic narażając ich na dodatkowe koszty.
Jeszcze raz. także w imieniu Przewodniczącego Federacji Służb Mundurowych i Publicznych, ponawiam zaproszenie do przystąpienia do FSMiP.
Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Grzegorz Nems