Aktualności Zarządu Oddziałowego

Patriotyczna wycieczka na Litwę

W dniach 10-12 lipca br. odbyła się patriotyczna wycieczka na Litwę, w której uczestniczyła kadra kierownicza Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawiciele OOZZ FSG przy Nadwiślańskim OSG w Warszawie.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy gotycki zamek położony na wyspie w Trokach. W czasach średniowiecza pełnił on funkcje militarne oraz był również przez długi okres rezydencją wielkich książąt litewskich i królów polskich.  

W drugim dniu wyprawy udaliśmy się do Ostrej Bramy, która jest najcenniejszym skarbem Wilna słynącym z cudów i łask obrazu Matki Miłosierdzia, przyciągającym  turystów i pielgrzymów z całego świata. W źródłach historycznych pierwsza wzmianka o Ostrej Bramie pochodzi z 1514 roku.  Obecny wygląd w stylu późnego klasycyzmu nadany został kaplicy po rekonstrukcji w XIX wieku. W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudowny obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych dzieł malarskich na Litwie zwany Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską.

Następnie zwiedziliśmy cmentarz w dzielnicy Rossa w Wilnie, założony w 1769 roku, jeden z najstarszych, najbardziej znanych i najcenniejszych cmentarzy litewskiej stolicy. Cmentarz składa się z 4 części – Starej i Nowej Rossy, Cmentarza Wojskowego oraz Mauzoleum Matka i Serce Syna. Na Rossie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego i grób jego matki, siostry i pierwszej żony. Marszałek chciał być pochowany wśród swoich żołnierzy. Józef Piłsudski pisał:

”Nie wiem czy nie zechcą mnie pochować na Wawelu. Niech! Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…” Jego życzenie spełniono w 1936 roku.
Komendant NwOSG gen. bryg. Jarosław Frączyk, Przewodniczący OOZZ FSG Robert Lis oraz Dyrektor Biura Finansów z KGSG płk SG Zdzisław Solawa złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu i zapalili znicze przy Mauzoleum Matki i Serca, gdzie spoczywa serce marszałka.  
Drugi dzień wycieczki zakończył spacer po starówce Wilna, największej i najpiękniejszej starówce w Europie Środkowo-Wschodniej, która ze względu na swą unikatową wartość kulturową dla ludzkości w 1994 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Stare Miasto – to Plac Katedralny i Katedra Wileńska, Pałac Prezydencki z siedzibą głowy państwa oraz znany na całym świecie Uniwersytet Wileński. Centrum Starego Miasta stanowi Ratusz Wileński z ulicą Wielką.

W ostatnim dniu naszej patriotycznej wyprawy odwiedziliśmy Kowno, gdzie zwiedziliśmy kościół pw. Wniebowzięcia NMP – najstarszą świątynię Kowna, potocznie nazywana Witoldową, rynek z XVI-wiecznym ratuszem, katedrę św. Piotra i Pawła – największą gotycką świątynię na Litwie oraz najstarszy na Litwie zamek, którego ruiny wciąż przyciągają uwagę jako symbol krzyżackiej przeszłości.
Z wycieczki na Litwę wszyscy wrócili z zadowoleni i z wieloma niezapomnianymi wrażeniami. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Autor: por. SG Łukasz ZAJĄC