Informacja z przebiegu posiedzenia Komisji BHP.
SPRAWOZDANIE Z POSIEDZENIA KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY NADWIŚLAŃSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ im. POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W dniu 28 stycznia odbyło się kwartalne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, pod przewodnictwem Zastępcy Komendanta płk SG Zbigniewa BARTNICKIEGO oraz przy udziale Koordynatora radców prawnych kpt. SG Jakuba BOBOWCA i zaproszonego Przewodniczącego NSZZ FSG st. chor. szt. SG Roberta LISA.
Posiedzenie zostało podzielone na dwa punkty obrad. Pierwszy punkt dotyczył omówienia zdania odrębnego złożonego w dniu 11 stycznia 2016 roku przez chor. szt. SG Łukasza KWIECIŃSKIEGO, chor. SG Mariusza SULICHA, mjr SG Janusza LASOTĘ oraz chor. SG Martę MROZIK do Protokołu ustalenia stanowisk służby wykonywanej w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia, który został sporządzony w oparciu o Sprawozdanie prac komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy z dnia 31 grudnia 2015 roku. Drugi punkt obrad dotyczył spraw bieżących.
W tym miejscu należy nadmienić, że członkowie komisji jednogłośnie poparli opinię Przewodniczącego Komisji płk SG Zbigniewa Bartnickiego, że głównym celem i kryterium jaki powinien przyświecać pracom jest poprawa warunków bezpieczeństwa i higieny służby/pracy funkcjonariuszy i pracowników NwOSG.
W zakresie punktu pierwszego obrad Przewodniczący Komisji płk SG Zbigniew BARTNICKI przedstawił przepisy rangi ustawy oraz opinie Biura Prawnego KGSG z dnia 16 grudnia 2015 roku
i COSSG w Koszalinie w oparciu o które powinna rozpocząć się dyskusja w powyżej wskazanym aspekcie. Przewodniczący NSZZ st. chor. szt. SG Robert LIS przedstawił niezależną opinię prawną Kancelarii Prawnej „Omega”, która na zlecenie związków zawodowych przedstawiła swoje rozstrzygnięcie prawne we wskazanych spornych obszarach. Po przedstawieniu przepisów rozgorzała dyskusja odnosząca się do kwestii spornych, które wynikły podczas prac Komisji.
Przewodniczący Komisji BHP zaproponował, aby członkowie komisji podjęli niezwłocznie próbę rozwiązania kwestii spornych na zasadzie porozumienia. W przypadku wątpliwości, których by się nie udało rozsądzić komisja miała by się udać do Placówek w celu ponownej weryfikacji, przeglądu wybranych stanowisk pełnienia służby/pracy. Przewodniczący w tym miejscu podkreślił, iż liczy na porozumienie, rozsądek i elastyczność komisji. Ponadto wskazał, że jeżeli nie uda się wypracować wspólnego zdania będzie zmuszony powołać nowy skład komisji.
W związku z powyższym członkowie uczestniczący w komisji tj.: Pani Maria WALERZAK, Pan Marcin LIŻEWSKI, Pani Elżbieta GAWROŃSKA, chor. szt. SG Łukasz KWIECIŃSKI, chor. SG Mariusz SULICH, mjr SG Janusz LASOTA uzgodnili, że w trakcie obrad będą poddane analizie poszczególne punkty zawarte w zdaniu odrębnym oraz rozbieżności pomiędzy nim, a Protokołem ustalenia stanowisk służby wykonywanej w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia.
Ponadto ustalono, że komisja wystąpi w przedmiocie stanowisk dla których niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia czasu służby od przełożonych w celu stwierdzenia pełnienia służby w warunkach szkodliwych. Jednocześnie ustalono, że komisja wystąpi z pismem do Naczelnika Wydziału Ochrony Informacji NwOSG w zakresie stanowisk, dla których niezbędna jest konieczność stałego zaciemnienia (zasłaniania) pomieszczeń z uwagi na charakter wykonywanej służby/pracy. Komisja umówiła się, że w razie dużych rozbieżności pomiędzy jej członkami w zakresie wskazanych stanowisk będzie szukała alternatywnych rozwiązań w postaci dodatkowego doświetlenia pomieszczeń lub w miarę możliwości zamiany warunków pełnienia służby/pracy w takowych pomieszczeniach.
W wyniku dyskusji wskazywano Sekretarzowi Komisji Panu Marcinowi LIŻEWSKIEMU, Pani Marii WALERZAK i Pani Elżbiecie GAWROŃSKIEJ stanowiska (zdaniem członków komisji składających zdanie odrębne), na których światłem wiodącym nie jest światło naturalne, a w związku z powyższym spełniony jest § 13 rozporządzenia w zakresie oświetlenia jest spełniony i powinien przysługiwać funkcjonariuszom dodatkowy urlop.
W tym miejscu należy wskazać, że o ile Pani Maria WALERZAK i Pani Elżbieta GAWROŃSKA były otwarte na podjęcie dyskusji w przedmiocie stanowisk ze zdania odrębnego, o tyle Sekretarz Komisji Pan Marcin LIŻEWSKI, wszystkie poddane pod dyskusję stanowiska odrzucał twierdząc, że jest „odpowiednie” doświetlenie tych pomieszczeń, począwszy od proponowanych pomieszczeń w PSG w Bydgoszczy nr. 01/13 ZIS/ZKS (poniżej poziomu gruntu), pomieszczenia Kierownika Zmiany nr. 1.38 i kabin kontrolerskich, poprzez pomieszczenie nr 102 w KGSG oraz w PSG Warszawa – Modlin pomieszczeń nr 1SG21-23 GOŚ, kabin kontrolerskich – kierunek odlot, jak również pomieszczeń znajdujących się w PSG Warszawa – Okęcie i PSG w Łodzi. Jedyną zmianę jaką zaproponował Sekretarz Komisji Pan Marcin LIŻEWSKI to zmiana dotycząca PSG w Łodzi i uznanie za błędny wpis już uwzględnionych warunków szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia w Protokole (z dnia 31.12.2015 r.) czterech pomieszczeń służbowych. Według Marcina LIŻEWSKIEGO dalsza część protokołu nie wymaga jego zdaniem żadnej korekty, a treści złożonego zdania odrębnego nie należy brać w ani jednym punkcie pod uwagę.
W związku z zaistniałą sytuacją i brakiem kompromisu prace Komisji zakończyły się fiaskiem i ze szkodą dla wszystkich pełniących służbę/pracujących w takich warunkach nie rozwiązano zaistniałego problemu.
Niżej wymienieni członkowie komisji proponują:
-
wystąpić do Naczelnika Wydziału Ochroni Informacji w zakresie stanowisk dla których niezbędna jest konieczność stałego zaciemnienia (zasłaniania) pomieszczeń z uwagi na charakter wykonywanej służby/pracy,
-
wystąpić w przedmiocie stanowisk dla których niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia czasu służby od przełożonych w celu stwierdzenia pełnienia służby w warunkach szkodliwych,
-
po uzyskaniu odpowiedzi z pkt 1-2, należy uwzględnić stanowiska zawarte w zdaniu odrębnym,
-
rozpatrzyć pisma Komendanta PSG Warszawa – Okęcie i Komendanta PSG w Bydgoszczy,
w zakresie pomieszczeń wskazanych przez wymienionych jako pomieszczenia nie uwzględnione pomimo warunków szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia.
mjr SG Janusz LASOTA
chor. szt. SG Łukasz KWIECIŃSKI
chor. SG Mariusz SULICH
chor. SG Marta MROZIK (w zakresie wskazanych propozycji)