Aktualności Zarządu Oddziałowego

Odpowiedź Komendy Głównej SG w sprawie noszenia zarostu funkcjonariszy, “jest zgoda, ale nie ma zgody czyli klasyk mundurowy”.

Przedstawiamy stanowisko Komendy Głównej Straży Granicznej  w sprawie zapytania NSZZ FSG dotyczącego noszenia zarostu w Straży Granicznej.

Pismo zostało skierowanie do Przewodniczącego KKW NSZZ FSG od strony służbowej.

„(…) W odpowiedzi na pismo KKW NSZZ FSG/130/IX/2015 z dnia 10 grudnia 2015 r. dotyczące zmiany brzmienia § 180 Regulaminu musztry i sposobu zachowania się funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie pełnienia służby, przedstawiam stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W służbach mundurowych, kwestia noszenia zarostu przez żołnierzy, funkcjonariuszy jest powszechnie uregulowana.

W Policji określa to Zarządzenie Nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji, w którym w rozdziale I określono, że „Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru, w szczególności ekstrawaganckich fryzur; w przypadku policjantów-mężczyzn włosy powinny być krótko ostrzyżone, dopuszcza się noszenie krótkiego i schludnego zarostu”.

W Wojsku Polskim Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej stanowi cyt. „żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą dowódcy jednostki wojskowej”.

 

W Państwowej Straży Pożarnej reguluje to rozporządzenie MSWiA (Dz. U. Nr 180 poz. 1115 z 2008 roku) w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków, które stanowi cyt.: „strażak utrzymuje włosy i zarost w stanie umożliwiającym mu pracę w sprzęcie ochronnym dróg oddechowych”.

Z zapisu § 180 Regulaminu musztry i sposobu zachowania się funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie pełnienia służby wynika, że funkcjonariusz może nosić brodę, za zgodą komendanta jednostki organizacyjnej. Istotną kwestią pozostaje ewentualnie długość brody i sposób strzyżenia. W chwili obecnej gdy funkcjonariuszowi zostanie wydane takie zezwolenie, można je w każdej chwili cofnąć gdyby nie stosował się do aspektów estetycznych w zakresie dbania o brodę lub też wyglądał komicznie z brodą w umundurowaniu.

Likwidacja zapisu § 180 Regulaminu musztry i sposobu zachowania się funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie pełnienia służby, może doprowadzić do sytuacji, w której trudno byłoby odróżnić funkcjonariusza zapuszczającego brodę, od zarośniętego, nieogolonego czy też noszącego tzw. trzydniowy zarost wynikający ze zwykłego niechlujstwa, który nic nie ma wspólnego z brodą. Ważnym elementem jest poczucie estetyki związane z wyglądem, które nie występuje u każdego. Brak konkretnych przepisów w tym zakresie może doprowadzić do sytuacji konfliktowych na linii przełożony-podwładny.

Wygląd zewnętrzny funkcjonariuszy, którzy mają codziennie kontakt z obywatelami, podróżnymi z innych krajów jest bardzo ważny, a szczególnie w przejściach granicznych gdzie jesteśmy „wizytówką” naszego kraju. Funkcjonariusz musi pamiętać, że swoim wyglądem wpływa na dobre imię Straży Granicznej i nie powinien powodować sytuacji, w której podważałby zaufanie obywateli do jego osoby jako funkcjonariusza publicznego lub narażałby go na śmieszność.

Jednocześnie informuję, że w ramach decyzji 222 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 23 października 2014 roku w sprawie powołania zespołu do opracowania decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie ceremoniału Straży Granicznej oraz regulaminu musztry i sposobu zachowania się funkcjonariuszy Straży Granicznej w czasie pełnienia służby, trwają prace związane z opracowaniem nowych przepisów w tym zakresie i zgodnie z procedurą zostaną przesłane do ogólnych konsultacji.(…)”

fot. źródło https://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Legion_Pioneers_%28Pionniers%29

Link do pisma w PDF

Zespół ds. wyjaśnień i analiz obecnej sytuacji (ZdWiAOS)
ZO NSZZ FSG przy MOSG (morski.strazgraniczna.org) , ZO NSZZ FSG przy PoOSG (www.zopodlaski.pl) , OOZ NSZZ FSG przy NwOSG (www.zonadwislanski.pl), ZU NSZZ FSG przy COS SG (Koszalin)