W szczególnie uzasadnionych przypadkach funkcjonariusz Straży Granicznej będzie mógł zostać oddelegowany z urzędu nie jak dotychczas na 6, ale na 12 miesięcy. Zmiany zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o SG. A ten, jak wynika z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, jest obecnie konsultowany wewnątrz formacji.
“W pełni rozumiemy powagę sytuacji, w jakiej znalazła się nasza formacja w związku z wydarzeniami na granicy z Białorusią, uważamy jednak, iż działania podejmowane przez stronę służbową nie mogą być realizowane kosztem funkcjonariuszy Straży Granicznej” – piszą, komentując projekt zmian w ustawie przygotowany przez Komendę Główną SG, związkowcy z NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale SG. W ich opinii, “próba zmiany art. 40 Ustawy o Straży Granicznej wpłynie niekorzystnie na prawa i obowiązki funkcjonariuszy”.
Z dokumentu – udostępnionego przez związkowców – datowanego na 28 października wynika, że możliwe ma być – jak czytamy w uzasadnieniu – przedłużenie “delegowania z urzędu powyżej 6 miesięcy, w szczególnie uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy w okresie dwóch lat”. Decyzję w tej sprawie podejmowałby komendant główny Straży Granicznej, natomiast komendant oddziału SG oraz komendant BSWSG, każdy w zakresie swojej właściwości, po uzyskaniu zgody szefa formacji.