Zarząd Główny NSZZ Policjantów złożył w Sejmie petycję, w której domaga się zmiany w ustawie o Policji. Chodzi o przepis, który powoduje, że uprawnienie do otrzymania czasu wolnego nie przysługuje policjantowi za okres pełnienia służby lub obowiązków na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym. W konsekwencji oznacza to, że policjant uprawniony do dodatku funkcyjnego i zwalniany ze służby nie nabywa prawa do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany czas wolny od służby.
„Zarząd Główny NSZZ Policjantów stoi na stanowisku, że ustawodawca niezwłocznie powinien zająć się wskazanym problemem i ukrócić niesprawiedliwe traktowanie tysięcy funkcjonariuszy Policji. W interesie publicznym jest uregulowanie tego problemu w sposób sprawiedliwy, tak aby morale policjantów było wysokie a funkcjonariusze na stanowiskach samodzielnych i kierowniczych byli dodatkowo i uczciwie wynagradzani a nie dyskryminowani z uwagi na regulację związaną z instytucją dodatku funkcyjnego w polskim systemie prawnym” – czytamy w petycji złożonej przez NSZZP.
Chodzi konkretnie o art. 33 ust. 4 ustawy o Policji. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym czas pełnienia służby policjanta jest określony wymiarem jego obowiązków, z uwzględnieniem prawa do wypoczynku. Zadania służbowe policjanta powinny być ustalone w sposób pozwalający na ich wykonanie w ramach 40-godzinnego tygodnia służby, w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający tą normę policjantowi udziela się czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze albo może mu być przyznana rekompensata pieniężna. Zgodnie zaś z art. 33 ust. 4 ustawy o Policji, reguły tej nie stosuje się do policjanta uprawnionego do dodatku funkcyjnego.
Więcej, źrodło: https://ochrona24.info/14476,petycja-nszpp-ws-ekwiwalentu/?fbclid=IwAR3JL2sbXlHwDI-VEHXAy-f9qcgMQED9Rx0GSeRax0SuXZ_ev8s-KgZx25M
Fot. NSZZ Policjantów