Zarząd Główny NSZZ FSG, w trakcie zebrania w dniu 3 września br., negatywnie ocenił zaproponowany wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w służbach mundurowych w wysokości 5%. Propozycja strony rządowej jest poniżej oczekiwań i potrzeb funkcjonariuszy Straży Granicznej, tym bardziej, że jest równa prognozowanemu na 2025 rok poziomowi inflacji.
Propozycja strony rządowej nie poprawi sytuacji kadrowej, a wręcz może przyczynić się do jej pogorszenia. ZG NSZZ FSG podkreśla, że wyjątkowo trudna sytuacja funkcjonariuszy Straży Granicznej, która wynika z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej, wzmożonej ochrony granicy państwowej, rekordowego wzrostu odpraw granicznych, ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz realizacji innych ustawowych zadań, w pełni uzasadnia wyższy wzrost uposażeń niż zaproponowany.
W związku z tym ZG NSZZ FSG kontynuować będzie działania mające na celu wzrost uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Kolejnym tematem, który ma wpływ na sytuację kadrową Straży Granicznej, jest pilna potrzeba zrównania wysokości świadczeń mieszkaniowych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej z obowiązującymi w MON. W dniu 3 września br. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia MON w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego oraz kosztów utrzymania miejsca zakwaterowania, który określa nową wysokość stawki podstawowej w 75 garnizonach. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r., a ich skutkiem będzie być wzrost świadczeń dla żołnierzy.
Powyższe kwestie oraz zmiana definicja płacy zasadniczej w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę w styczniu 2023 roku, wprowadzenie rekompensaty za czas służby przekraczający normy czasu służy (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dn. 28 listopada 2023 r. sygn. K 17/19), podwyższenie funkcjonariuszom Straży Granicznej kwoty diety przeznaczonej na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia, przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy Straży Granicznej i wprowadzenie wytycznych, które umożliwią funkcjonariuszom Straży Granicznej pełniącym służbę na granicy z Białorusią podwyższenie podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu mają być głównymi tematami spotkania przewodniczącego ZG NSZZ FSG Marcina Kolasy z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem w dniu 12 września 2024 roku.