“(…)Wprowadzenie dla wszystkich służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych jednolitego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego przewiduje nowa ustawa o komisjach lekarskich – informuje dzisiejsza Rzeczpospolita.
Odwołanie od orzeczenia rejonowej komisji lekarskiej ma być wnoszone do Centralnej Komisji Lekarskiej (CKL). Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa przez rejonowe komisje będzie sprawował minister spraw wewnętrznych – za pośrednictwem przewodniczącego CKL. Mimo że większość przepisów ustawy wchodzi w życie z początkiem roku, nowe komisje zostaną utworzone dopiero 1 lipca.
Obecny system orzeczniczy jest trójszczeblowy. Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nowy będzie prostszy.
Komisje będą się zajmowały m.in. kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do służby z powodu choroby. Projekt nakłada na funkcjonariuszy obowiązek poddania się badaniom zleconym przez komisje lekarskie.
W ustawie ujednolicono też kategorie zdolności do służby, wprowadzając następujące: A – „zdolny do służby”, B – „zdolny do służby z ograniczeniem”, C – „niezdolny do służby”. Orzeczenia oprócz konkretnej kategorii będą zawierały także jedno ze sformułowań: „zdolny do służby”, „trwale niezdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku”, „czasowo niezdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku”, „zdolny do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku” i „trwale niezdolny do służby”.(…)”
Czytaj więcej: http://prawo.rp.pl/artykul/757871,1167640-Nowe-komisje-lekarskie-sprawdza-stan-zdrowia-funkcjonariuszy.html?referer=och
źródło: prawo.rp.pl